Tuesday, June 19, 2018

גירוש היהודים מתפוח מערב / The Expulsion of Jews from Tapu'ah West

ו' לחודש הרביעי תשע"ח

English follows the Hebrew. The video of the events of early yesterday morning was filmed by Binyamin Lehava.

מאת יקותיאל בן-יעקב, ד' תמוז תשע"ח/17.06.18:
הלן קישור חי לגירוש האלים שמתרחש עכשיו בתפוח מערב- להפיץ. אין תקשורת והשוטרים מנצלים את שה להרביץ למשפחות ולנוער שבאו להפגין.

הסרטון צולם ע״י בנימין להבה ביום א׳ מוקדם בבוקר.עשר אגורות (2¢):
הבנייה על הגבעה הזאת אושר לפני כ-20 שנה, בממשך כהונתו של ראש הממשלה אהוד ברק. שכונת "האולפנה" בישוב בית אל נהרסה 13 שנים לאחר שהקימו את זה. כלומר, כל שנה מדינת ישראל נראת יותר מוכנה לבטל את התחייבות שלה לעם ישראל להגן עליו , להגן על הבתים שלו, ולהגן על הארץ המובטחת לו על ידי הקב"ה. פתאום איזה ערבי בא שנתיים, או 13 שנים, או 20 שנה, וטוען בעלות על שטח שהמדינה כבר כבשה ובנתה עליו. וכמעט כל פעם שערבי כזה מגיע, הוא נלחץ לעשות כך על ידי שמאלנים בעלי שנאה עצמית.

בסרטון אפשר לראות שיש תושבים ותומכים שומרי תורה שאינם מוכנים לקבל את הגירוש וחורבן השכונה שלהם ללא תגובה. עדיין יש כמה תלמידים מובהקים של הרב מאיר כהנא הי"ד המתגוררים בכפר תפוח, כולל האלה שהיו מאוד קרובים לבנו הרב בנימין הי"ד. אבל הם במיעוט של תושבי הישוב, ומכירים את חומרת המצב. ממשלת מדינת ישראל כל הזמן מוכנה לגרש יהודים מבתיהם בהרף עין, לוותר על שטחי ארץ ישראל ולמסור אותם לערבים הרוצים להשמיד אותנו. וגם נראה לי שאכפת לאנשי הממשלה על מה שהגויים חושבים ממש יותר ממה שאזרחי המדינה רוצים. זאת אומרת, יותר ממה שהמצביעים בבחירות רוצים. ואין צריך לומר איך הם מתיחסים לרצון הקדוש ברוך הוא.

אבל, היהודים, ובמיוחד היהודים המתגוררים בגולה, עדיין חושבים שכפר תפוח הוא ישוב מלא תושבים ימינים קיצונים המסוגלים למנוע פינוים על ידי חיילי צה"ל הצבא או שוטרי משטרה. היודים האלה גם לא מבינים את האופי של חברי מועצת הישוב.

מאז שנת תשס״א/2000 לפחות, אחרי הרב בנימין וטליה כהנא הי"ד נרצחו על ידי מחבלים ערבים, כפר תפוח נהפך להיות יותר ממלכתי כל יום. שכונת הגבעה תפוח מערבי הוקמה בזכרם, ונקראה בשם טל בנימין.

הנה המכתב הפתוח שנכתב על ידי מועצת כפר תפוח (ללחוץ כאן). ומהמכתב הזה אפשר להבין את היהודים הממלכתים, ואת ההסכמם ביהים לממשלה.

בשנת תשס"ה/2005, כוחות הממשלה גירשו את כמעט 10,000 יהודים מבתיהם בעזה ובצפון השומרון. הביתים עצמם נהרסו על ידי הערבים. והאמת היא תושבי רוב הישובים האלה היו נאמנים ממלכתיים עד הסוֹף. וכן, אתם קוראים נכון. הערבים העדיפו להרוס אתה בתים של היהודים האלה, מלהכנס להם לגור בם.

ארץ ישראל היא שלנו או לא שלנו? השאלה הזאת לא מעניינת את אנשי ממשלה. אלא, מעניינים אותם להמשיך את המדינה הדמוקרטית (כאילו דמוקרטית) בדיוק כמו רוב המדינות של הגויים, עם תוספת קצפת של סוכר וחומר משמר וטיפה של יהדות ודובדבן של כאילו-ציונות על הקצפת. הם לא מעוניינים בכלל בבניית מדינת יהודית אמיתית. זאת אומרת מדינה מבוססת על התורה. קל וחומר הם לא מעוניינים בהקמת מלכות ישראל מחודשת. אלא הם רוצים את ההפך. יש היהודים המאמינים שחוקי התורה קודמין לחוקי האדם. וכוחות השלטון מאמינים שהיהודים האלה מאיימים אותם יותר מהערבים. כוחות השלטון החליטו מזמן כבר על הגבולות הסופיות, פחות או יותר, של ארץ מדינת ישראל. ועם ישראל חייב להתעורר ולקבל את הזה.

לקרוא את ״אם זה נראה כמו מעבר הגבול...״ (באנגלית) כדי ללמוד את הפרטים.


From Yekutiel Ben-Yaakov, June 17, 2018:
The cops and troops are beating the youth badly without provocation on the side of the families and the young people that came to protest the violent expulsion. Please forward the link anywhere you can. They closed the area to the media so this is the only outlet to publish the desecration.

Esser Agaroth (2¢):
This hilltop was approved almost 20 years ago, during Prime Minister Ehud Baraq's government. The Beth-El Ulpanah neighborhood was destroyed 13 years after it had been constructed, and the first residents had moved in. In other words, the Israeli Government is becoming increasingly bold when it comes to reneging on its commitments to the Jewish People to protect it, to its homes, and to protect its Divinely promised Land. An Arab pops up after 2 years, 13 years, and now 20 years, claiming ownership of almost always goaded into it by self-hating Leftist.

בית הכנסת תפוח מערב נהרס (טל בנימין) באישור רבנות צה"ל
The destruction of the Tapu'ah West (Tal Binyamin) Synagogue,
carried out with IDF Rabbinate approval, 2003/תשס"ג
From the video, you can see that there are residents and Torah observant supporters who are not willing to take their expulsion and destruction of their neighborhood lying down. There are also still some prominent students of Rav Meir Kahane hy"d residing in Kfar Tapu'ah, including those who were very close with his son Rav Binyamin hy"d. However, they are very much in the minority, and recognize the gravity of the situation. And that situation is not simply that the government will throw Jews out of their homes at the blink of an eye, give up land to Arabs who want to annihilate us, kowtow to the non-Jewish nations instead of listening to their own constituents, let alone to the Holy One, Blessed Be He.

Yet, Jews, particularly those residing outside of Israel, still seem to think that Kfar Tapu'ah is some fantastical place where the residents have the power will be able to overcome not only the force of the army and/or the police, but also their own neighbors. That's right. Their neighbors.

Kfar Tapu'ah has been turning increasingly mamlakhti (diehard State-loyalist) since at least 2000 when leading residents Rav Binyamin and Talia Kahane hy"d , in whose memory the Tapu'ah West hilltop neighborhood was established, were murdered by Arab terrorists.

Here is the open letter (Hebrew) written by the Kfar Tapu'ah council describing their position on the matter, as well as their agreement with the government. This is who they are up against. 

The truth is that most of the towns in Azza (Gaza/Gush Qatif) and in the northern Shomron (Samaria) whose Jews were expelled and the towns themselves destroyed by Arabs, back in תשס״ה/2005, were diehard State loyalists till the end. And, yes, you read correctly. The Arabs destroyed their homes, instead of just moving into them.

Either Israel is ours or its not ours. The Israeli Government is simply not interested in answering this question. Rather, it interested in a democratic (deMOCKratic) state just like the goyim, with a few Jewish sprinkles and quasi-Zionist cherry on top. It is not in the least bit interested in building a truly Jewish (ie. Torah) nation. Quite the opposite in fact. Jews who hold Torah above the State are believed to be its greatest ear threat. Not the Arabs. The State of Israel already decided upon its borders ages ago, more or less. Jews finally need to wake up to this fact.

Read If it Looks like a Border Crossing for the details.

No comments:

You Might Also Like...