Tuesday, June 25, 2019

שר החינוך רפי פרץ ושר התחבורה בצלאל סמוטריץ׳: מה ייצא ממינום? / Education Minister Rafi Peretz and Transportation Minister Betzalel Smotrich: What will come of this?

כ״א לחודש השלישי תשע"ט
English follows the Hebrew.
בצלאל סמוטריץ' עם ראש "המתנדבים" הנוצריים
לפני התנצלותו על המיסיונריות
Betzalel Smotrich with head Xian "volunteer"
before his apology for Xian missionizing
YNET: נתניהו הכריע: תיק החינוך לרפי פרץ, סמוטריץ' - שר התחבורה וחבר בקבינט
ראש הממשלה הודיע לרפי פרץ על ההחלטה למנותו לשר החינוך ולמשקיף בקבינט המדיני-ביטחוני. בצלאל סמוטריץ' מונה לשר התחבורה ולחבר בקבינט. נתניהו סיכם עם השניים לשמור על הסטטוס קוו בתחום הדת והמדינה. ישראל כץ בירך את מחליפו ומסר כי ביום ראשון ייכנס לתפקידו החדש (המשך...)
מורן אזולאי 17.06.19
עשר אגורות (2¢):
אפשר לבקר את נפתלי בנט בקלות (אני מבקר אותו כל הזמן), אבל לפי מה שאני שמעתי ממורים מכל מיני מגזרים ומכל רחבי הארץ, בנט לא היה נורא בתור שר החינוך. אני לא שמעתי הרבה תלונות על העדפה או על אפליה.

ועכשיו, הרב רפי פרץ בתור שר החינוך? בעיקר אני מפחד מהחינוך הממלכתי חזק שאני מצפה שהוא ידגיש בכיתות של הילדים שלנו. כלומר נאמנות של המדינה שווה לנאמנות של הקדוש ברוך הוא. אני מצפה שהעניין של סירוב פקודות צה"ל הנוגדות את התורה יימחק לחלוטין מהראשים שלהם. את הרעיון שאין דבר כסתירה חוקי התורה לחוקי מדינת ישראל יאכילו לילדים בכוח.

למתנחלים (מתנחלים אמיתיים, לא תושבי הפרברים), המעיזים לפתוח בית ספר פרטי חדש או אפילו בית ספר מוכר ולא רשום יהיו יותר אתגרים וקשיים מהיום. הישיבות הנותנות שיעורים על ענייני התורה נוגדי נאמנות שלמה למדינת ישראל אפילו באופן תאורטי יהיו בסיכון לכיבוש על ידי הממשלה ולהסגר, כמו שעשו לישיבת עוד יוסף חי שביצהר בשומרן. ענייני התורה כגון הל׳ עבודה זרה וחוקי הגוים והל׳ חוקי מלכים ומלחמותיהם של הרמב״ם ז״ל ימשיכו להסלף או להמחק לחלוטין מלימודים בישיבות. ההסכם על "הסטטוס קוו בין דת למדינה" רק גורם לי לפחד עוד יותר.

אם אתם מזדהים "אנשי ימין דתיים", שמפרשים או מסלפים בקלות את התורה, או אפילו מתעלמים מהלכות כשנוח לכם או מרוויחים לכם תרומות מהגוים, כגון מצוות לא תעשה לא תחנם (דברים ז, ב), אז לא אכפת לכם מהחברות (מה שנראה לי) של ח״כ בצלאל סמוטריץ' עם הנוצרים ״המתנדבים״ בשומרן (הוא עדיין מתיחס להם כחברים?). לדעתי המטרה של הנוצרים האלה היא חניה בקרקע ​​הארץ שלנו כאילו ״חניה בקרקע״ (לראות את משנה תורה, הל׳ עבודה זרה וחוקות הגוים י,א-ט). למעשה, יש מכם שמעודדים את זה. לעומת זאת, אולי (הדגש על המילה "אולי") אתם יכולים לראות את האפשרות שמשתמשים בח״כ סמוטריץ כמו שעיר לעזאזל.

בימים אלה, שר התחבורה הוא כנראה התפקיד הגרוע ביותר לשרת בו. שביתות העובדי רכבת ישראל, המחלוקת של בניית תשתית דרך חילול שבת, והבעיות הממשיכות במסלול "רכבת מהירה" בין תחנה המרכזית בירושלים לנתב״ג, הן רק כמה מן הסיבות נראה לי שמכינים את הדרך לסמוטריץ' לכישלון שלו. או שסמוטריץ' מאמין שהוא יכול להתמודד בתפקיד הזה כולל כל הקשיים והמכשולים,או יש לו כמה טריקים פוליטיים וסודיים הוא עוד גילה לנו (לא נראה לי), או שהוא באמת לא כל-כך חכם כמו שחשבתם.

הרב רפי פרץ לקראת גירוש היהודים
מעזה בשנת תשס"ה
Rabbi Rafi Peretz during the expulsion
of Jews from Gaza in 2005
YNET: Netanyahu gives education ministry to Peretz, transportation to Smotrich 
Moran Azoulay, Yuval Karni, 06.17.19 
Prime Minister Benjamin Netanyahu allocated MK Bezalel Smotrich the transportation ministry and MK Rafi Peretz the education ministry, both from Union of Right-Wing Parties.

The two will hold temporary positions, until the September 17 elections. Both sides discussed and agreed on keeping the current status quo between religion and state.
Esser Agaroth (2¢):
Say what you will about Naftali Bennett (...and I say plenty about him), but from what my sources tell me, he wasn't half bad as Minister of Education. For the most part, neither secular, State religious, nor Haredi communities claimed favoritism, and no one claimed to have been pressured or ignored.

נפתלי בנט
Naftali Bennett
Now, Rabbi Rafi Peretz as Minister of Education? The first fear which pops into my mind regarding Rafi Peretz as Minister of Education is the strengthened indoctrination of our children into diehard State loyalty. I believe that the concept of refusing IDF orders which violate the Torah will not be increasingly demonized. Rather this concept will be erased from memory completely. The idea that there can ever be a conflict between the Torah and Israeli State law will become a mantra drilled into kids' heads, even more than it already is.

Settlers (real settlers, not suburbanites) daring to open semi-private schools will be increasingly scrutinized. Yeshivas even thinking about teaching anything controversial, such as the Mishneh Torah's Laws of Avodah Zarah or Laws of Kings and their Wars, will be taken over, or simply shut down. The agreement on "status quo between religion and state" only strengths my fears.

If you're one of these quasi-"religious right-wingers," who conveniently interprets away, or simply ignores halakhoth (Torah laws) when convenient or lucrative (A-hem!) to do so, such as the negative commandment of Lo Techonem (Deut. 7:2), then you're not going to care about Betzalel Smotrich's apparent chumminess with Christians, who are, in my opinion, attempting to gain a foothold on our Land. In fact, you may even cheer it on. However, you might (emphasis on the word "might") be able to see how Smotrich is possibly being set up as a scapegoat.

These days, the Minister of Transportation is the probably worst position to hold. The recent workers' strikes, Shabbat violation controversy, and the incessant problems with the not so new Jerusalem - Ben Gurion Airport "speed train" are only a few of the reasons why Smotrich looks like he is being set up for failure. Either Smotrich believes he can handle this position with all of its volatility anyway, has a few political tricks up his sleeve (I doubt it), or he really is that clueless.

No comments:

You Might Also Like...