Thursday, March 23, 2023

רה״מ נתניהו עצר את הצעת החוק נגד פעילות מיסיונרית נוצרית מלהתקדם / PM Netanyahu Prevents Proposed Anti-Missionary Law from Moving Forward

ב׳ לחודש הראשון תשפ״ג
English follows the Hebrew.

למרות שהכתבה הזו ארוכה כולנו חייבים לקרוא את כולה. מודגשים באדום החלקים הכי חשובים לקצר לכם את זמן הקריאה.
YNET: הצעת החוק שהכעיסה את הנוצרים - וההבהרה של נתניהו
ח"כ גפני הגיש הצעת החוק שלפיה עונש מאסר יוטל בגין פעילות מיסיונרית בישראל, מתוך מטרה לאסור שידול להמרת דת. בעולם הנוצרי ראו במהלך כרדיפת נוצרים המאמינים בישו, והתרעמו: "איום עצום על זכויות האדם וחופש הדת". נתניהו מיהר להבהיר: "לא נקדם שום חוק נגד הקהילה הנוצרית"
איתמר אייכנר, סיון חילאי | 22.03.2023

ח"כ משה גפני (יהדות התורה) הגיש בתחילת כנס החורף של הכנסת הצעת חוק המבקשת לאסור שידול להמרת דת, הנעשה בפנייה ישירה לאדם. בעקבות ההצעה, שנתפסה בעולם הנוצרי כחוק המאפשר רדיפת נוצרים בישראל המאמינים בישו, נאלץ ראש הממשלה בנימין נתניהו להבהיר בחשבון הטוויטר שלו: "לא נקדם שום חוק נגד הקהילה הנוצרית".

לפי הצעתו של גפני, לצד האיסור הקיים בחוק על מתן הטבות כפיתוי להמרת דת, תיאסר לחלוטין פעילות מיסיונרית נוצרית במדינת ישראל. מוצע להבחין בין מצב שבו מלאו לאדם שאותו מנסים לשדל 18 שנים - אז העונש המרבי המוצע הוא שנת מאסר, לבין מצב שבו מנסים לשדל אדם שטרם מלאו לו 18 שנים - ובמקרה זה העונש המרבי המוצע הוא שנתיים מאסר.

בין היתר, נכתב בהצעת החוק: "בתקופה האחרונה התגברו ניסיונותיהם של גופים מיסיונריים, בעיקר נוצריים, לשדל להמרת דת. לעיתים ניסיונות אלה אינם כרוכים בהבטחת כסף או טובות הנאה חומריות, ולכן אינם אסורים על פי הדין הקיים, אולם השלכותיהם השליליות הרבות, לרבות נזקים נפשיים, מחייבות את התערבות המחוקק. זאת, בעיקר בשל העובדה שמרבית הניסיונות להביא אנשים להמיר את דתם מתמקדים בבני השכבות החלשות, שבשל מצבם החברתי-כלכלי נתונים ביתר קלות לניסיונות שכנוע מעין אלה". החוק גרם לסערה בעיקר בקהילת האוונגליסטים - המונה 600 מיליון חברים ברחבי העולם ו-60 מיליון בארה"ב - ונחשבת ידידת ישראל מובהקת, והמשענת האידיאולוגית של הימין והמתנחלים בישראל.

בכלי תקשורת נוצרים ברחבי העולם התפרסמו ידיעות שלפיהן חברי כנסת חרדים הניחו הצעת חוק האוסרת על שיתוף הבשורה של ישו בארץ הקודש - ומטילה עונשים פליליים על הפקה ופרסום חומרים על ישו בישראל - שבה חיה קהילה נוצרית גדולה ומשגשגת. מומחים לעולם הנוצרי הציגו את הצעת החוק כפיגוע תדמיתי למדינת ישראל, אך בעיקר סכסוך מיותר עם הקהילה האחרונה התומכת בישראל ללא סייג בעולם.

רשת "ניוזמקס" ציטטה מנהיגים נוצרים בארה"ב שקראו לנתניהו לעצור את החוק. במקביל, נציגויות ישראל בארה"ב ומשרד החוץ בירושלים כבר קיבלו כמה פניות מקהילות נוצריות בארץ ובחו"ל.

הדיווחים על הצעת החוק דיברו על שלילת חירויות דתיות של נוצרים בישראל כחלק מהמהפכה המשפטית בישראל, ועל פגיעה קשה בחופש הביטוי ובזכויות אדם וחופש פולחן. סם בראונבק, שגריר ארה"ב לענייני חופש דת בינלאומי בימי ממשל טראמפ, הזהיר שהצעת החוק מהווה "איום עצום על חופש הביטוי, זכויות האדם וחופש הדת". בראונבק אמר כי הוא מודאג מאוד מהצעת החוק, וציין: "מדינות חופשיות ודמוקרטיות פשוט אינן מוציאות מחוץ לחוק את חילופי הרעיונות החופשיים, וזה כולל אמונות דתיות. סעיף 18 של מגילת זכויות האדם האוניברסלית, שישראל חתומה עליה, מבטיח את חופש הדת, לרבות הזכות להחליט על אמונתך בעצמך".

כאמור, בלשכת ראש הממשלה מיהרו להבין את פוטנציאל הנזק, ונתניהו פרסם הבהרה שלפיה לא יקודם חוק כזה. גם גפני מיהר להבהיר: "הצעת חוק המיסיון הונחה כבכל תחילת כנסת ולא מקודמת בשלב זה, כך שהעיסוק בה כעת הוא לא רלוונטי. הצעת החוק הוגשה בעבר והונחה שוב על שולחן הכנסת באופן פרוצדורלי בלבד עם כינוס הכנסת הנוכחית לפני יותר מארבעה חודשים, ולא מתוכננת להתקדם בשלב זה".
עשר אגורות (2¢):
רה״מ נתניהו לא רק היה מהר בתגובתו להצעת החוק להחמרת העונשים על פעילות מיסיונרית. , אלא הוא גם היה חזק מאוד. הוא מכיר היטב את מקור הכספים הזורמים למדינת ישראל.
וְלֹא-תִקַּח שֹׁחַד--כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר עֵינֵי חֲכָמִים, וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִם. (דברים טז,יט)
מלבד כסף, הנוצרים מנצלים את מחלת תלות שיתופית שלנו, הצורך של היהודים באהבה ובאישור.

ונחשבת ידידת ישראל מובהקת, והמשענת האידיאולוגית של הימין והמתנחלים בישראל.
אך בעיקר סכסוך מיותר עם הקהילה האחרונה התומכת בישראל ללא סייג בעולם.

כדאי להדגיש שהמתנחלים החזקים באמונה הם מתנגדים מאוד לכל תמיכה מהקהילות הנוצריות, ומכירים היטב את המניעים הנסתרים שלהם מעבר לניסיונות להמיר יהודים לנצרות.

סם בראנבק מצטט את החוק הבינלאומי ואת העקרונות הדמוקרטיים. האמת היא שהתורה אף פעם לא קובעת דבר על חופש הביטוי הדתי. אלא כתוב בה ההפך לגמרי, ובוודאי שום דבר על הדמוקרטיה. ברור מאוד שאכפת לממשלת ישראל מהחופש לעשות את זה מה שרוצים לעשות ממש יותר משמירת תורה ומצוות. במקרה הזה אכפת להם מאוד מלפייס את הקהילה הבינלאומית (הגוים).

חופש הביטוי הדתי הייתה האסטרטגיה של השמאל, ואשר הפכה אותם מחברים במאבק נגד המיסיונרים למכשולים במאבק הזה. נראה לי שהם מאמינים שברגע שאוסרים פעילות מיסיונרית נוצרית, מי תהיה המטרה הבא להאסר? הרפורמים? האתאיסטים? נְיוּ אֵיג' (תנועה רוחנית-תרבותית) וכיוצא בו?

האוונגליסטים בהחלט חשפו יותר מהאופי האמיתי שלהם. אבל למה היהודים ולפחות הדתיים לא שאולים ״מה קורה כאן״? למה היהודים לא מוכנים להודות שלנוצרים הללו יש מניעים נסתרים? הַכחָשָׁה?

לפני זמן רב כמה נוצרים הפסיקו להתאמץ במשימה להמיר יהודים לנצרות, ובמקום זאת התחילו להתמקד ברכישת בכיבוש אדמתנו.

בשנות ה-70 וה-80 מנהיגים נוצרים של דיברו על הצורך של היהודים לשוב לארץ ישראל כדרישה לאלוהות השקר/משיח שלהם לחזור לעולם הזה. שנאתם ליהודים הפכה להיות אהבה כביכול. השינוי הזה התפתח במשך הזמן. היהודים שזוכרים את הדיבורים כאלה פשוט אומרים, "אם הם רוצים לעזור לנו, אז למה לא?"

בעבר הנוצרים רצחו, גירשו, ומיסו להמיר אותנו. היום הם רוצים לחבק ולנשק אותנו ולתת לנו כסף.
וירץ עשיו לקראתו ויחבקהו, וייפול על-צוואריו ויישקהו; ויבכו (בראשית לג,ד)
אגב חובה לזכור: ״עשיו שונא ליעקב״ והשנאה הזו לועלם לא תתשתנה.

חלק הדתיים אפילו מתרצים למיסיונר הנוצרי, ומאשמים את עצמנו אם יש מאיתנו משודלים על ידם. הם מצהירים: ״אנו מתנצרים לא בגלל פעילות מיסיונרית נוצרית אלא בגלל חוסר אמונה.״

הגישה הזו מגעילה ודוחה. עוד גרוע שהם גם שוכחים בנוחות שלנוצרים אסור לגור בארץ ישראל -- במצב של ״יד ישראל תקיפה״ -- בלי שום קשר אם הם מיסיונרים פעילים או לא.

באמצעות עצלותם, הם מתבלבלים בין העניין של עבודה זרה לבין עבודת פסלים, שהיא רק ביטוי אחד מהרבה סוגי עבודה זרה. לפיכך, אם הם לא רואים שום פסל או תמונה של אלוהות שקר אז הם משוכנעים שהמחשבות והרגשות של הנוצרים הן כשרות איכשהו. שהחזיר מעמיד פנים שהוא לועס את הגירה שלו הוא לא הופך להיות כשר.

יש רבנים שפתאום החליטו ש"הנוצרים האלה שונים מהנוצרים ההם". אולם כל הנוצרים מאמינים בקדושתם של אותם טקסטים הנוגדים בתורה, למשל מה שנקרא ״הברית החדשה״. כנראה רוב הרבנים האלה פשוט מאמינים את כן מה שתלמידיהם דוברי אנגלית אומרים להם לגבי הנוצרים.

יש דתיים שטוענים מותר לגוים להתפלל דרך שיטות יותר גמישות מהיהודים. (אין לי מושג איפה עניין זה נזכר.) הם מתעלמים מהעובדה שיש"ו (ראשי תיבות של "יימח שמו וזכרו") אינו רק עומד בין המתפללים לאלוהים אלא הוא אלוהות שקר עצמו.

אין שום קשר בין איזה היתר לגויים להתפלל כך או כך להתישבות בארץ ישראל. אסור לתת להם חניה בקרקע (משנה תורה, הל׳ ע״ז וחוקות הגוים י,ה [ג]). וגם לאחר חידוש קיום מצוות היובל, כשלרוב הדעות מותר לנו לקבל גרי תושב, קבלת כל התורה בשלמותה היא אחת הדרישות הבסיסיות. אפילו אם מתעלמים ההאמונה של הנוצים באלוהות/משיח שקר, הם פסולים להתקבל משום אי קבלת התורה כולה.הם כופרים בתורה שבעל פה (משנה תורה, הל׳ תשובה ג,יז [ח]).

הנוצרים רוצים את הארץ שלנו. ומשום מה, יש יהודים שלא מתנגדים אלא הם מעודדים אותם לבוא.

ה׳ ישמור אותנו! שה' יציל אותנו מעצמנו!
שרי וואלר אשתו של טומי וואלר (2009): המאבק הוא על הארץ כי ה׳ נתן את זה לצאצאי אברהם - כוללנו
טומי וואלר מסייד ״היובל״ אגודת מתנדבים נוצריים ואפילו הקים התנחלות נוצרית בשומרון

The following article is long, but presented here in its entirety. It is incumbent on all of us to see with our own eyes to true colors shown by all of the players. It is recommended to read the highlighted portions at least, to save you some time.
YNET: Haredi legislator tables bill outlawing missionaries
Evangelicals are outraged claiming the proposed bill is an affront to Christians who are supportive of Israel; Prime Minister Benjamin Netanyahu rushes to post on his Twitter feed that there will not be any law against Christians

Itamar Eichner, Sivan Hilai | March 22, 2023

United Torah Judaism lawmaker, Moshe Gafni, a senior member of the ruling coalition on Wednesday tabled a bill outlawing the approach of Jews by missionaries.

Prime Minister Benjamin Netanyahu was quick to announce there would be no such legislation in a twitter post.

Gafni's proposal is an addition to a law that already exists that forbids giving money or gifts in exchange for religious conversions, to now outlaw any missionary work at all, under penalty of jail.

"There has been a recent rise in attempts by missionaries, primarily of the Christian faith, to promote religious conversions. At times, those attempts come with a promise of money or other material benefits," Gafni said. "Most such attempts concentrate on people in social and economic hardship who can be susceptible to persuasion," he said.

The proposal raised the ire of the evangelical community, which is 600 million strong around the world and includes 60 million in the U.S. alone. Evangelicals are predominately supportive of Israel's right wing and the settlement movement.

Christian media reported on the proposed bill and experts among Christian groups said it would be harmful to Israel's image and is a needless affront to a community that has been steadfast in its support of Israel.
Here is what is reported in Hebrew, but left out of the English version:
The law caused an uproar mainly in the evangelical community - which has 600 million members worldwide and 60 million in the US - and is considered a clear friend of Israel, and the ideological support of the right and the settlers in Israel.

Christian media around the world reported news that ultra-Orthodox members of the Knesset proposed a bill that prohibits sharing the gospel of Jesus in the Holy Land - and imposes criminal penalties on the production and publication of materials about Jesus in Israel - where a large and prosperous Christian community lives. Experts in the Christian world presented the bill as an image attack for the State of Israel, but mainly an unnecessary conflict with the last community that supports Israel without reservation in the world.

The "Newsmax" network quoted Christian leaders in the US who called on Netanyahu to stop the law. At the same time, the Israeli embassies in the US and the Ministry of Foreign Affairs in Jerusalem have already received several requests from Christian communities in Israel and abroad. The reports on the bill talked about the denial of religious freedoms of Christians in Israel as part of the legal revolution in Israel, and about a severe violation of freedom of expression and human rights and freedom of worship. Sam Brownback, US ambassador for international religious freedom issues during the Trump administration, warned that the bill poses "a huge threat to freedom of expression, human rights and religious freedom."

Brownback said he was very concerned about the bill, noting: "Free and democratic countries simply do not outlaw the free exchange of ideas, and that includes religious beliefs. Article 18 of the Universal Declaration of Human Rights, to which Israel is a signatory, guarantees freedom of religion, including the right to decide about your belief in yourself."

As mentioned, the Prime Minister's office was quick to understand the potential damage, and Netanyahu published a clarification that such a law would not be promoted. Gafni also hastened to clarify: "The mission bill was introduced as usual at the beginning of the Knesset and is not promoted at this stage, so dealing with it now is not relevant. The bill was submitted in the past and was placed again on the Knesset table procedurally only when the current Knesset convened more than four months ago, and is not planned to move forward at that point".
Esser Agaroth (2¢):
Netanyahu was not just quick, but very bold in his reaction to the proposed bill to strengthened the punishments for missionary activity. He knows which side of his bread is buttered.
וְלֹא-תִקַּח שֹׁחַד--כִּי הַשֹּׁחַד יְעַוֵּר עֵינֵי חֲכָמִים, וִיסַלֵּף דִּבְרֵי צַדִּיקִם (דברים טז,יט) 
...neither shalt thou take a gift; for a gift doth blind the eyes of the wise, and pervert the words of the righteous. (Deut. 16:19)
Besides money, the Christians are playing on the Jews' desperate need for love and validation. 
...the ideological support of the right and the settlers in Israel.
...the last community that supports Israel without reservation in the world.
I would add that those settlers demonized by the government are very much against any Christian support, and know all too well, the ulterior motives of Christians, above and beyond attempts converting Jews.

Sam Brownback cites international law and democratic principles. Well, the Torah never states anything about freedom of religious expression, quite the opposite in fact, and certainly nothing about democracy. It is pretty clear what the State of Israel cares more about, the Torah or the "freedom" to do it what it wants, in this case to placate non-Jews.

Freedom of religious expression seems to have been more a strategy of the left, and which turned them from the former allies against missionaries that they were into obstacles. Their attitude is that once we outlaw Christian missionary activity, who will be next? The Reform? The atheists? The New Age types?

The Evangelicals have certainly revealed more of their true colors here. But aren't Jews willing the ask ourselves why? Why are Jews so unwilling to consider that these Christians have, and have always had, ulterior motives? Denial?

Long ago Christians started to put missionizng on the back burner, and instead began focusing on acquiring Land. 

Christian leaders of the 1970s and 80s talk about the need for Jews to return to Israel as a requirement for their false deity/messiah to return. This was a sharp turn from their vile hatred of Jews, which had been developing over time. Those Jews who remember this, just go along with it, saying, "If they want to help us, then why not?"

וירץ עשיו לקראתו ויחבקהו, וייפול על-צוואריו ויישקהו; ויבכו (בראשית לג,ד)
And Esau ran to meet him, and embraced him, and fell upon his neck, and kissed him; and they wept. (Gen. 33:4)
Some religious Jews will even make excuses for Christian missionary, saying it is our fault if we fall prey to Christian missionary activity, that it is an indication of lack of emunah (faith).

However repugnant this attitude sounds, they also conveniently forget that Christians are not allowed to reside in Israel, as long Jews are in control of the Land, regardless of whether they are actively missionizing or not. Through their laziness, they confuse the concept of avodah zarah (foreign worship) with idolatry, which is only one or many manifestations of avodah zarah. Thus, if they do not see any statues or pictures, they have convinced themselves that what is going the heads of these Christians is somehow kosher. Just because a pig pretends to chew its cud does not make it kosher.

Many rabbis have summarily decided that "these Christians are different from those Christians." Yet all Christians believe in the holiness of the same counter-Torah texts. I am referring to their highly misleading New Testament.

Even those Jews in the know, and not just accepting what is fed to them about Evangelicals will claim that non-Jews are allowed to pray through an intercessor. However, Yesh"u (acronym for "may his name and memory be blotted out") is not just an intercessor. I have no doubt that Christians will pick up this strategy and run with it, though.

Allowance for non-Jews to pray through an intercessor has nothing to do with them being allowed to reside in the Land of Israel, even after the reinstitution of the Jubilee Year observances, when some non-Jews may be granted the status of ger toshav (resident alien). Acceptance of the entire Torah inits entirety is one of the fundamental requirements for being granted ger toshav status. With the belief in a false deity/messiah, or even an intercessor, they fail to fulfill this requirement.

The Christians want our Land. And for some reason, there are plenty of Jews who not only do not have a problem with this, but who are actually encouraging them.

May God help us! May God save us from ourselves!

3 comments:

moshe said...

Netanyahu is who he is. He has not changed one iota. He is a professional master politician.
By now, I would think that most know he has always and still is taking his orders from those that back him, financially and with their power. From the start the State was created, pretty sure, with 'certain' conditions. Number one, to deJudaize Israel and water down Torah Laws.
Actual success will come only with Moshiach; it will have to be Divine action, not from earthly powers. World governments are now crashing because all the forms of man ruling can no longer
endure. The lust for greed and power has overtaken the rulers in this era of technology and modernization of everything which have made them feel like gods. The love relationship of the missionaries is now becoming exposed because for the past 2000 years, their whole goal is to
replace the Jews and Torah. They think they will be G-D's beloved, c'v. Nothing nor anything
can change G-D's Promise to His people, Yisrael. B'H, the people woke up and elected a right wing and more or less observant government which is showing Hashem that we realize that only Hashem and Torah are our life source. This shows hishtadlut on our part which H' Wants from us, and, hopefully, He will complete the job!

Neshama said...

Thank you. I posted the first part on my blog with a cautionary note and link to your website.
I believe this is a sort of replay of the event in our early history when the Pharasees had to deal with this development.
In these end days, the righteous among them will accept the One and Only, and the rest somehow will no longer be in E.Y.

Esser Agaroth said...

Moshe, Thank you. As always, you're right.

Neshama, Thanks. Would please send a link. I cannot find where you posted it.