Friday, June 30, 2023

נוסעת באוטובוס מטרידה חרדי. הערב רב חושף את מה שבאמת בלבו / Ultra-Orthodox Man Harassed. Israel's Left Reveals its True Colors

ערב שבת קודש פר׳ בלק תשפ״ג

English follows the Hebrew. It recommended to skim through the YNET article, focusing on the parts in red bold, as it is a little long.
מומלץ לרפרף את הכתבה של YNET בלבד כי היא ארוכה.
YNET: נוסעת הקניטה חרדי באוטובוס בתיעוד שחולל סערה: "זה קורה כל הזמן"
אישה שנסעה באוטובוס בהוד השרון הקניטה נוסע חרדי על כך שכביכול לא שירת בצבא. כשהוא העמיד אותה על טעותה, בתור קצין במילואים, היא המשיכה להטיח בו עלבונות, שאלה למה הוא חובש כיפה, השוותה את הציבור החרדי לכת ואף קראה לו "חולה מין" ו"סוטה". במפלגות החרדיות גינו: "תוצאה של ההסתה נגד הציבור החרדי"
קובי נחשוני | 19.06.23

השסע האידיאולוגי בעם גולש לשנאת חינם ברחובות: אדם בעל חזות חרדית שנסע באוטובוס בהוד השרון ספג קריאות גנאי מאישה שהאשימה אותו בכך שלא שירת בצבא והלבינה את פניו ברבים – הכול בגלל מראהו החיצוני. גם לאחר שהאיש תיקן אותה וסיפר כי הוא למעשה קצין מילואים בדרגת סרן, לוחם ביחידה קרבית, היא הטיחה בו עלבונות, וטענה כי הוא "חולה מין" ו"סוטה". סרטון המתעד את התקרית המטרידה הפך לוויראלי ברשתות החברתיות

ישראל יונתן הירש הוא עורך דין העובד בשירות הציבורי, איש מחוז מרכז של פרקליטות המדינה. הבוקר (יום ב') עלה כהרגלו לאוטובוס בעיר מגוריו, ולפתע החלה נוסעת אחרת להקניט אותו בגלל הכיפה שלראשו, פאותיו המסתלסלות ולבושו החרדי, כשהיא מוחה על השתמטותו כביכול משירות צבאי. בתיעוד שהופץ ברשתות החברתיות הוא מנסה להעמיד אותה על טעותה, אך במקום להתנצל היא החלה להתעמת איתו ולהשפילו.

אחרי שהירש מחה על הערתה בעניין השירות הצבאי, שאלה האישה: "למה אתה חובש כיפה?" והוא השיב: "כי זו אמונתי וזו זכותי, ואני גר פה בהוד השרון וזכותי לנסוע באוטובוס פה. זה לא ייאמן שבכל פעם שאני עולה על אוטובוס בהוד השרון, בעיר שבה אני גר, אני צריך לקבל כזאת קריאה".

הנוסעת העירה על הופעתו החיצונית ושאלה למה הוא לובש את הבגדים שהוא לובש, והוא ענה: "זכותי ללכת איך שאני רוצה, עם השטריימל ועם הכיפה ועם חולצה לבנה, ואם אני רוצה אני יכול גם ללכת עם שבעה שטריימלים. זאת דמוקרטיה".

האישה אמרה בלגלוג: "אה, זאת דמוקרטיה. מה זה, כת האמיש? אשכרה כת האמיש, בחיי". החרדי התרעם והרים את קולו: "שאני במדינת ישראל אתבייש ללכת עם כיפה ועם פאות? למה מה קרה? את תלכי איך שאת רוצה. זאת לא כת. את תחיי איך שאת רוצה במדינת ישראל, ואני אחיה איך שאני רוצה".

האישה ניסתה להשתיק אותו: "שתוק, שתוק, יאללה, סתום ת'ג'ורה. יאללה יאללה". בהמשך פנתה בתלונה לנהג. "עכשיו אני הבעיה?!" תהה הירש, והאישה המשיכה בשלה: "בוא'נה, אתה יש לך פה ג'ורה. עזוב אותי. יאללה, לך ממני. חולה מין. סוטה". הנוסע החרדי אמר לה: "תתביישי לך. חרדים לא יתביישו להסתובב איך שהם". (המשך...)
עשר אגורות (2¢):
בראיון עם דניאל עמרם האישה הזו מבטאת שהיא לא אוהבת את הדתיים מכל מיני בחינות וטוענת שהם לא עושים כלום בחייהם ובגללם השואה התקיימה. היא ממשיכה שהיא מאמינה באלהים יותר ממנו ושהוא יפליץ הרבה ילדים. אין הרבה דתיים נורמליים ולא נורמלי להפליץ הרבה ילדים ככה. הוא חוזרת על זה כמה פעמים בסוף הראיון. לא נגע בה בכלל כשעמרם מאיר לה שהירש עובד או שהמדינה פלורליסטית. בהמשך הראיון היא מקללת מורוקאים ובמיוחד מורוקאים דתיים וקראה לעמרום לקבל סרטן ולמות (חו״ח).

יש אומרים שאישה כזו פשוט חולת נפש וצריכים להתעלם ממנה. יש גם אומרים שהזעם שלה מוצדק ולכן אפילו ההתנהגות שלה מוצדקת בגלל קיצבת הילדים החרדים מקבלים.

אני חולק מהרעיון הזה. לדעתי פשוט חוסרת לה היכולת לצנזר את מה שיוצא מהפה שלה. והאמת היא האישה הזו מבטאת את מה שהרבה חילונים חושבים.

ואיפה היו שאר הנוסעים באוטובוס? הם סתם ישבו וצפו? אף אחד לא בא להגנתו? כן, הוא התמודד מולה בסדר גמור. הלוואי מישהו יכל לבוא להגנתו, כמו שנ׳ לא תעמוד על דם רעך (ויקרא יט, טז)

כפי שאני כתבתי כבר, אני לא מאמין שהשמאלנים באמת מאמינים בדמוקרטיה. אלא הם מאמינים בקידום האג'נדה שלהם הנוגדת בתורה. באותו זמן, יש בימין הדתי-ציוני כביכול ממשיכים לתרץ את הדמוקרטיה וסתירותיה הרבות לתורה.

יו"ר המחנה הממלכתי, ח"כ בני גנץ, כתב כי "הסרטון של הצעיר החרדי באוטובוס פוצע. זה לא משנה איפה אדם שירת או האם הוא שירת, או מה אנחנו לובשים והאם ולמי אנחנו מתפללים – כדאי שנזכור שכולנו אחים. אני מקווה שהנוסעת תמצא את הדרך להתנצל בפניו ושהוא ימצא את המקום למחול לה".

וזהו נגמר? ולמי אנחנו מתפללים? הנה עוד דוגמא של ״הפלורליזם״ של השמאלנים המתנגדים לתורה.

ישראל יונתן הירש הצטרף לחברה הדמוקרטית של מדינת ישראל. הוא יוצא מידי חובתו לציבור. אולי בעתיד הוא ייכנס לכנסת, הדגל החרדי של מפלגת הליכוד. או האם יהדות התורה מוכנה לקבל אותו?

בעבר היו יהודים בגרמניה שקיבלו על עצמם את הלותרניות (אחת הקבוצות שבנצרות), והפכו להיות משומדים כדי להתקבל על ידי הגויים הגרמניים. הם מעולם לא התקבלו.

אז איך אפשר לצפות מהחילונים לקבל את יהודים שומרי תורה ומצוות? שיעור הילודה הגבוה של החרדים והמתנחלים ביהודה ושומרון מאיים אותם. ולכן בתגובה המספר של הגויים המגיעים לארץ ישראל הולך וגדל.

אי אפשר לצפות התקבלות.

YNET: Haredi abused on public bus in Israel: 'Go to the army, sexually ill deviant'
Victim of a slew of degrading verbal attack by a woman, is a reserve officer in the military; traveling to He served as a captain of a combat unit, but his fellow passenger publicly shamed him over his side curls and kippa

Kobi Nachshoni | 06.19.23

The ideological divide in the nation spills over into gratuitous hatred in Israel's streets: A man with an ultra-Orthodox appearance who was traveling on a bus in the central city of Hod Hasharon was faced with insults from a woman who accused him of not serving in the army and publicly shamed him – all because of his appearance. Even after the man corrected her and said that he was a reserve officer with the rank of captain in a combat unit, she continued to hurl insults at him, claiming that he was "sexually ill" and a "pervert."

Yonatan Elon Hirsch is an attorney working in the public sector, and a member of the Central District of the State Attorney's Office. On Monday morning, he boarded a bus in his hometown, as usual, when another passenger began ridiculing him because of his kippa, sidelocks, and ultra-Orthodox clothing, as she protested his alleged evasion of military service. In the video he took that was distributed on social networks, Hirsch tries to correct her mistake, but instead of apologizing, she continues to confront him and humiliate him.

The incident is not unusual. Tension has been growing between the secular and religious community, and in particular, the Haredi sector, who generally do not serve in the military. The divide has grown dramatically in recent months as the Haredi community, which is represented in the current government coalition by two Haredi political parties, supports the judicial overhaul; the courts have in general not supported the Haredi attempts to enshrine their exemption from the military in law. After Hirsch corrects the woman on the bus, telling her that he did serve in the Israel Defense Forces, the woman asks: "Why do you wear a kippa?'

He responds: "Because this is my belief and it is my right and I live here in Hod Hasharon and it is my right to ride the bus here. It is unbelievable that every time I get on a bus in Hod Hasharon, in the city where I live, I have to receive such insults."

The woman then comments on his haredi garb.

He responds: "I have the right to go as I want, with the shtreimel and with the kippa and with a white shirt - and if I want, I can also go with seven shtreimels. This is a democracy."

The woman responds: "Oh, it's democracy. What is it, the heimish sect? Really, the heimish sect, my dear." She then doubles down and calls the young man a member of the "heimish cult."

Hirsch responds: "[Left out of the English version: That I in the State of Israel would be ashamed to walk with a kippah and wigs? Why what happened? You will go as you wish.] This is not a cult. You live the way you want in the State of Israel and I will live the way I want."
Esser Agaroth (2¢):
In an interview with Daniel Amram (Hebrew), this woman says that she does not like religious (orthodox) Jews for a variety of reasons, claims that they do nothing with their lives except pray, and that the the Holocaust happened because of them. She continues by stating several times that Haredim "fart" out many children, and that it is not normal. The interview descends even further into a black hole, as she and tells Amram that he should get cancer and die (May God forbid!), after continually asking him to get off the phone. Cursing Moroccans, and in particular religious (orthodox) Moroccans came before finally ending the call.

Some say that such a woman has issues and should just be ignored. 

I disagree. In my opinion, she simply lacks the ability to censor what comes out of her mouth, or perhaps she chooses not to. The truth is that this woman expresses exactly what many secular Jews believe.

And where were the others on the bus? Just sitting there watching? No one came to his defense? Granted, he handled himself just fine. However, it would have been nice to see someone, anyone come to his defense, as it is said,
שנ׳ לא תעמוד על דם רעך ( ויקרא יט,טז)
"do not stand idly by" (Lev. 15:16).

As I have mentioned previously, I do not believe for a second that those on the left actually believes in democracy. They believe in pushing their anti-Torah agenda, and convincing us that their agenda is democracy. Meanwhile, among the so-called Religious Zionists right, excuses are continually made for democracy, and its contradictions of Torah.

The report in Hebrew above continues...
The chairman of the Mamlakhti Camp Faction, MK Benny Gantz, wrote that "the video of the haredi young man on the bus is hurtful. It doesn't matter where a person served or whether he served, or what we wear and whether and to whom we pray - we should remember that we are all brothers. I hope that the passenger finds a way to apologize to him and for him to find the place to forgive for her."
And that's it? And it doesn't matter to whom we pray? Here is another example of the "pluralism" from the leftists who oppose the Torah. Nothing less than working to destroy the Torah, and the Jewish People from within. A Jewish state indeed!

Yisrael Yonatan Hirsch has participated in the democratic process, contributed to it, fulfilled his communal responsibility. Perhaps we'll see him as an MK someday, a temporary poster boy for Haredi-inclusive pluralism in the Likud.

Jews in Germany accepted Lutheranism, becoming apostates for the sake of acceptance by goyim (non-Jews). There never were.

So how could we possibly expect Torah observant Jews of the Haredi perspective ever to be accepted by this rebellious segment of Israeli society, even more so by the increasing number of non-Jews flowing into the country, in response to the high birthrate of Torah observant Jews, Haredim and settlers in Judea and Samaria?

We cannot.

2 comments:

moshe said...

Yasher Koach to this young man! The idea that he needs to apologize for himself for being a Torah Jew and yet he is also s soldier in the army of Yisrael is a literal disgrace. He should have just not only scolded her but taught her a thing or two, such as his being a G-D fearing Jew, he all like him are protecting her and the Land of Israel even moreso than the army itself and he is doing 'both'!
The left has a sick mentality, they scream 'democracy' and they are mostly all tyrannical.
The idea of actually admitting that there is a G-D is too much for them to handle. Many of
them (especially the promoters of all the evils going on now) are the Erev Rav and the rest are
the useful idiots. May H' make it where sechel blossoms in them to realize the time has come for them to do 'real teshuvah'.

moshe said...

Just realized that part about 'to whom we pray' that I sort of missed when reading this post. Unbelievable!
But, I read a while back about some of higher echelons even in the military are cultists
(satanists, c'v). Who knows, but in the tzava of Yisrael, seems insane. Very disturbing
times. The world cannot continue unless our goel tzedek shows up real soon.

You Might Also Like...