Friday, May 17, 2024

האם ישראל מדינה עצמאית אמיתית? / Is Israel Truly an Independent State?

ערב שבת קודש פר׳ אמור תשפ״ד
English follows the Hebrew.
YNET: ממשל ביידן: ניצחון מוחלט בעזה? לא סביר
14.05.2024

סגנו של מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן, קורט קמפבל, אמר כי לא סביר שישראל תשיג "ניצחון מוחלט" בהבסת חמאס בעזה. לדבריו, "אנחנו שומעים מנהיגים ישראלים מדברים על ניצחון בשדה הקרב, על 'ניצחון מוחלט', ויש לנו חילוקי דעות בנוגע להגדרה של מהו ניצחון". (רויטרס)
עשר אגורות (2¢):
אני שמח לראות הרבה יותר מאמרים ומאמרי דעה על הצורך בעצמאותנו מארה״ב. אני לא מתפלא שרובם בעברית ולא באנגלית, ובתקשורת הימנים יותר.

אין ספק שהרבה מדתיים דוברי אנגלית המתגוררים בארץ, יהודים יקוננו על הכתבה. רבים מהם עקשנים ומסרבים לפתוח את ראשיהם כדי להקשיב את האמת. ממש כמו השמאלנים בארה"ב סובלים מתסמונת ״השיבוש של טראמפ״, יהודים רבים בישראל סובלים מתסמונת "טראמפ יציל אותנו".

ראשית, לא כדאי להתפלא שממשל שהמנהלים של ביידן לא מאמינים בכך שניתן להשיג ניצחון מוחלט מול חמאס. ממשלת ארה"ב מערערת את המאמצים שלנו, ובדרך אחרת מנסה לשלוט במלחמה, בכל שלב.
 • מניעת העברת נשק הדרוש לתבוסה מוחלטת של חמאס, נשק שהקונגרס האמריקני כבר אישר.
 • הצהרה שתבוסה מוחלטת של חמאס אינה המטרה הסופית של הסכסוך המלחמה הנוכחית.
 • כנראה מניעת מודיעין שנאסף על חמאס.
 • קבלת החלטות עבור ישראל לגבי מה שנקרא סיוע הומניטרי לעזה, ללא אמצעי הגנה מספקים שימנעו מחמאס עצמו לקבל את הסיוע.
 • הטלת עִצּוּמִים (סנקציות) על יהודים ביהודה ושומרון שמעיזים להגן על עצמם, על יחידת צה"ל נחל יהודה (נחל חרדי לשעבר), שבמקרה חיילי היחידה הזו יראי שמים שומרי תורה ומצוות.
 • הסקת מסקנות שישראל מבצעת פשעי מלחמה. למרות שישראל לא עושה שום דבר שארה"ב לא עושה, וגם לא כבר עשתה בעבר.
בינתיים הרבה ישראלים מוטעים מפגינים כדי לחבל בניצחון שלנו מול חמאס, והאמת היא שאין להם מושג שזה מה שהם עושים. אני לא יכול לדמיין את הכאב שעוברים משפחות בני הערובה שלנו. אף על פי כן, משפחות אלו נצטרפו כחברי ליוזמה ומשתמשים בהן כרגלים על ידי האליטה הישראלית, החילונית, כלומר ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק וכדומים לו, כדי להשיג את המטרות הסופיות של הערב רב.

מה זה האג'נדה הזו שלהם? עידוד הגוים להמשיך להכנס לישראל ולהתקלט לתוך כלל ישראל.
 • עובדים זרים מתחתנים עם ישראלים, או מקבלים מעמד מיוחד כדי להשאר בארץ.
 • מסתננים מאפריקה נכנסים לישראל מסודן ומאריתריאה כבר יותר ממ-10 שנים, בסיעת בית המשפט העליון שמבטל כמעט כל הזדמנות לגרש אותם.
 • הדלתות נפתחו עוד יותר כדי לקלוט הגוים מאוקראינה, בעוד שיהודי אוקראינה אמיתיים רבים עומדים בפני מכשולים ואתגרים שונים לעלות לישראל.
 • בג״ץ לא מכבד קביעת זכויותיהם של יהודים שומרי תורה ומצוות, לטובת מה שנקרא זכויות אדם של מחבלים ערבים.
אמריקאים, היהודים וגם הלא-יהודים, עכשיו יודעים לזהות את ההקבלות בין שתי המדינות שלנו. מנסים לבטל את הלאומיות, בעוד שלמתנגדים ללאומיות ניתן להשתמש חופשי בכל האמצעים הדרושים על מנת להשיג את מטרתם.

בישראל קוראים לזה "דמוקרטיה יהודית", שפירוש ביטוי הסיסמא הזה הוא ״נגד תורה״. למרות שאין בזה שום דבר יהודי, וגם שום דבר דמוקרטי.

כשמשהו יהודי, כלומר הלכה או עוד עניין תורה, מאיים לעצור את האג׳נדה שלהם, בב״ץ מתערב במקום תפקידו של בית הדין הרבני העליון ומבטל את האיום הממשמש ובא על כוחו. עד כה, הניצחון הגדול ביותר של בג״ץ הוא אילוץ קבלתם של אינספור גוים כיהודים.

כשמשהו לאומני, כלומר, כשמשהו ציוני-דתי מפריע להתקדמות האג׳נדה שלהם, כגון חוק שהתקבל בכנסת שחלק הערב רב הזה מתנגד לו, אז בג״ץ פשוט פוסק שהוא "בלתי סביר". גם הימיניים וגם השמאלניים חייבים לדעת שמאז שנות ה-90, תחת נשיא בית המשפט העליון דאז אהרון ברק, בג״ץ יכול לעשות את זה, להחליט אם חוק הוא סביר או לא.

במדינות אחרות, קוראים לאסטרטגיה הז ביצוע ״האג'נדה הגלובליסטית״, המעודדת כל אחד בעולם לגור בכל מקום שהוא רוצה על פני כדור הארץ. ככה מפרקיםאת כוחה של הלאומיות, ונותן לגלובליסטים לשלוט בכדור הארץ בקלות וביעילות רבה יותר.

ועכשיו כולכם חייבים ללדעת בבירור את הסיבה האמיתית לכך שהמפגינים -- המשתמשים במשפחות של בני ערובה כרגלים כמו בשחמט -- מתנגדים בכוח כל כך חזק נגד רה״מ נתניהו. הפשט הוא שרבים מהם עדיין מאמינים שאפשר לחיות בדו-קיום לצמוד לעוד מדינת טרור ערבית. עדיין יש למפגינים האלה ראש של אנשי עולם המערבי החילוני, כלומר ראש שעדיין חי בגלות.

על פי תנאי ממשלת החירום הנוכחית, אסור לקדם את הרפורמה השיפוטית ואפילו לדון בה עד שהמלחמה הנוכחית תגמר. לדעתי, זו לא מקריות מכיוון שהמלחמה החלה זמן קצר לאחר העברת חלק הראשון מתוך שלושת חלקי הרפורמות המוצעות. ואז, כמה חודשים אחר לתחילת המלחמה, בעוד שהממשלה אינה רשאית לקדם עוד את הרפורמות השיפוטיות, בג״ץ ביטל אותו.

לאמריקאים שיודעים משהו על מערכת דמוקרטית אמיתית, זה צריך להראות מוזר מאוד. אבל לא מדברים על ארה״ב אלא ישראל מדינה מעין דמוקרטית שהוסיף קצת טעם וריח לאופיה.

אז מה הקשר של הרפורמה השיפוטית המוצעת של ישראל לצורך להצהיר על עצמאותה מארה"ב?

התשובה היא פשוטה. ארה"ב רוצה לשלוט את האזור כבר הרבה זמן. כולכם צריכים לזכור את איראן, עיראק, וכווית. וגם כדאי לזכור את כל הפעמים שבהן ארה"ב איימה להפסיק לממן את ישראל בגלל הבנייה ביהודה ושומרון ועד 2005, עזה. ארה״ב דורשת שישראל מכבדת את סמכותה.

אתם יכולים לראות את הקשר בין ההפגנות הנוכחיות נגד נתניהו למען הפסקת אש בעזה לבין ההפגנות נגד הרפורמה השיפוטית לפני המלחמה. שניהן נמצאות בחסות קבוצת קפלן, על שם הצומת הראשית בתל אביב שבה היו המחאות.

אתם יכולים לראות את ההקבלות בין המתרחש בארה"ב לבין המתרחש בישראל. גבולות די פתוחים למטרה סופית להגדיל את מספר המצביעים בצד של הגלובליסטים.

עצמאות מארה"ב חיונית להמשך קיומה של מדינת ישראל כבית לעם ישראל. ישראל לא תהפוך רשמית למדינה ה-51 של ארה״ב אלא תחזור להיות מדינת חסות של רומא אדום.

ישראל לא אמורה להיות מדינת המערב ולא מדינת המזרח אלא במרכז העולם. אבל מי שימשיך להתעקש להצהיר שישראל היא מדינת המערב יכול לקבל את רצונו.


YNET: Top Biden official doubts Israel can achieve 'total victory' in Gaza
Dept. Secretary of State Kurt Campbell tells NATO summit situation similar to post 9/11 Afghanistan, Iraq wars where insurrection continued

Reuters | May 14, 2024

The Biden administration does not see it likely or possible that Israel will achieve "total victory" in defeating Hamas in the Palestinian enclave of Gaza, U.S. Deputy Secretary of State Kurt Campbell said on Monday. (cont.)
Esser Agaroth (2¢):
I have been happy to see an increasing number of articles and opinion pieces on the need for independence from the United States. Most of them have been in Hebrew, and in the more right-wing media sources. No surprises there.

Let me add to them, and add to the handful that exist in English. The so-called right-wing, English-speaking, religious Jews will no doubt lament this post. Many are well beyond the point of no return. Whereas leftists in the U. S. suffer from "Trump Derangement Syndrome," many Jews in Israel suffer from the opposite: "Trump Will Save Us" Syndrome.

First off, it is no wonder that the Biden administration handlers do not believe that total victory against Hamas can be achieved. The U. S. Government has been subverting our efforts, and otherwise trying to control the war, at every step of the way.
 • Preventing the transfer of weapons needed for the complete defeat of Hamas, weapons which the U. S. Congress has already approved.
 • Stating that the complete defeat of Hamas is not the ultimate goal of the current conflict war.
 • Quite possibly withholding intelligence gathered on Hamas.
 • Making decisions for Israel regarding so-called humanitarian aid to Gaza, without sufficient safeguards in place to prevent Hamas from receiving any of it.
 • Sanctioning Jews in Judea and Samaria for defending themselves, not to mention sanctioning an entire unit of the IDF, which happens to be one specifically made up of God-fearing/Torah-observant soldiers.
 • Making inferences that Israel is commiting warcrimes. Even though Israel and done nothing that the U. S. would not, nor already has, done itself in recent history.
Meanwhile, here in Israel, many misguided Israelis are demonstrating to sabotage our own victory against Hamas, and really have no idea that is what they are doing. I cannot possibly imagine the pain the families of our hostages are experiencing. Nevertheless, these families have been co-opted, being used as pawns by the Israeli, secular elite, eg. former Prime Minister Ehud Barak and crew, to bring about the agenda of this contingent of the Erev Rav.

And what is this agenda of theirs? Encouraging non-Jews to continue their flow into Israel.
 • Foreign workers marrying Israelis, or gaining special status in order to remain here.
 • Infiltrators from Africa have been flowing into Israel from Sudan and Eritrea for over 1o years, with the Supreme Court blocking almost every opportunity to deport them.
 • The flood gates have opened even wider to absorb non-Jews from the Ukraine, while many Ukrainian Jews face various obstacles to leave for Israel.
 • Blocking the assertion of rights of Torah-observant Jews, in favor of the so-called human rights of Arab terrorists.
Americans, both Jewish and non-Jewish should be able to recognize the parallels between our two countries. Nationalism is demonized, while those opposed to nationalism are given free rein to use any means necessary in order to achieve their objective.

In Israel, this is called "Jewish Democracy," the code phrase for ״anti-Torah.״ Even though there is nothing in the least bit Jewish, nor democratic about it.

When something Jewish, in other words, something Torah-related, is seen as an obstacle to their agenda, the Israeli Supreme Court steps in, usurps the role of the High Rabbinical Court, and eliminates the impending threat to its power. So far, the biggest victory for State's High Court has been forcing the acceptance of countless non-Jews as Jews.

When something nationalist, in order words, when something truly Religious Zionist gets in the way, such as a law legitimately passed by the Knesset (Israel's Parliament), the Supreme Court simply strikes it down as "unreasonable." That's right. Since the 1990s, under then Supreme Court President Aharon Barak, it can do that, decide whether or not something is "unreasonable."

In other nations on this earth, this is known as the globalist agenda, encouraging anyone on earth to reside anywhere on earth. By breaking down the power of nationalism, the globalists will be able to control the planet more easily and effectively.

And you should all now being able to see the real reason the protestors, using the families of hostages as tools, are so virulently against Netanyahu. Certainly, on the surface, many still live under the Western secular delusion of coexistence along side yet another Arab terrorist state. But underneath it all, these are the same protestors and organizers of the anti-Judicial Reform protests, pre-Hamas was in Gaza.,br />
Under the terms of the current, emergency government, the Judicial Reform may not be advanced, nor even discussed, until the current war has been resolved. If you ask me, that is a little too convenient, especially since the war began shortly after the first of the three proposed reforms was passed. Then a few months into the war, while the government is not allowed to advance any more of the Judicial Reforms, the High Court struck down the single reform passed.

To Americans who know something of a truly democratic system, this should seem very odd. But this is not America; this is Israel, a quasi-democratic state with some Jewish sprinkles on top.

So what does Israel's proposed Judicial Reform have to do with the need to assert its independence from the U. S.?

It is simple. The U. S. has wanting control in the region for a very longtime. You should all remember Iran, Iraq, and Kuwait. But you should also recall the various times when the U. S. has held its money over Israel's head, expecting her to tow the line respect its authority, particularly when it has come to building up Judea and Samaria, and up until 2005, Gaza.

You can see the connection between the current demonstrations against Netanyahu for a ceasefire in Gaza and the anti-Judicial Reform protests. They are both under the auspices of what is known as the Kaplan group, named for the major Tel Aviv intersection where the protests have been based.

You can see the parallels between what is taking place in the U. S. and Israel. Lack of border integrity with the ultimate goal of increasing the voter pool on the side of the globalists, to name only one.

Independence from the U. S. is essential for Israel's continued existence. Otherwise, the way we are headed is that Israel may not officially become the 51st state. But reverting to being a protectorate of Rome Edom is not out of the question.

Israel is neither Western nor Eastern, rather central. But those who continue to insist that Israel is a Western nation will get their wish.

No comments: