Wednesday, September 26, 2018

האם אירגוני טרור איסלאמים משתמשים בשיטת ״הסברה?״ / Are Islamic Terrorist Organizations using Hasbara Tactics?

ב׳ חול המועד סוכות תשע״ט
YNET: נסראללה פרץ בבכי: "לא לפגוע בילדים"
מזכ"ל חיזבאללה נשא נאום מיוחד לרגל טקסי העשוראא, שבהם מתאבלים על מות מייסד הזרם השיעי והמאמינים נוהגים להכאיב לעצמם עד זוב דם. "כל העולם מסתכל עלינו, צריך להתרחק מכל מי שמבקש ליצור רושם שלילי
דניאל סלאמה: 14.09.18

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה פרץ בבכי במהלך נאום שנשא לרגל טקסי העשוראא השנתיים. בנאום שנשא ביום שלישי ברובע הדאחייה בביירות גינה נסראללה את המנהג שהשתרש בקרב מאמינים שיעיים לחתוך את פני הילדים במהלך טקסי האבלות.

הדברים נאמרו על רקע המנהג של השיעים להכאיב לעצמם עד זוב דם כאות במטרה לכפר על חטאיהם. "כל העולם רואה את מה שקורה כאן היום - ואני מבקש מכם לשמור על איפוק ולהתרחק מכל מי שמבקש ליצור רושם שלילי עלינו", אמר מנהיג ארגון הטרור.

עבור השיעים, יום העשוראא הוא יום אבל על מותו של חוסיין בן עלי, מייסד הזרם השני בגודלו באיסלאם. במסגרת מנהגי האבל נהוג לערוך תהלוכות.

שבהם קוראים האבלים בשמו, ואף מצליפים בעצמם ופוצעים את גופם עד זוב דם לאות חרטה על כך שההתנקשות בו לא נמנעה.

נסראללה התייחס גם לארגון המדינה האיסלאמית ("דאעש") וגינה את פעיליו בחריפות על כך שהם פוגעים בדת האיסלאם. "דאעש משאירים את הרושם שהכי פוגע בנו. גדולי האיסלאם מגנים אותם".

"אנו אומרים לחוסיין, עליו השלום, כפי שאמרו אחריו גם האימאמים והחכמים שלנו לאורך כל ההסטוריה: "עד לזוטות הקטנות של העולם, הכל בידי אללה"."
עשר אגורות (2¢):
האם נסראללה (יש"ו) משתמש ברעיון של התנועה היהודית ״הסברה?״ או הוא פשוט לומוד איך לשקר ביעילות יותר מעשיו (המערב/הנוצרים וגם הגוים השמאלנים) כדי לזכות באהדתו? או אולי גם וגם?

יש לאירגונים כמו המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון [ממר״י / MEMRI] מאמרים וסרטונים מצוינים שמגלים השקרים של המוסלמים, דרך תרגומים גם מערבית וגם מפרסית. חברי ממר״י מתרגמים את השטויות מנאומים, תוכניות אירוח ואפילו תוכניות טלוויזיה של ילדים. מי רוצים לדעת את האמת על הכוונות של המוסלמים כלפי ישראל, למשל, להרוס את עם ישראל, ולכבוש את כל ארץ ישראל (וכן כולל תל אביב), כדאי לו לראות את מה יש באתר של ממר״י. אבל, ממר״י תומך בערבים כמו באסם עיד, סימן של ״הסברה.״

לצערינו, תנועת ההסברה לא נראית להתרכז בהתעוררות אחינו היהודים, גם לא בארץ וגם לא בחוצה לארץ. אלא, נראה לי שאנשי התנועה זו מתרכזים לשכנע את אומות העולם שאנחנו בדיוק כמוהם, ושהם צריכים לאהוב אותנו ולהאמין ולתמוך בנו ובקיום שלנו וגם בטענה שלנו לארץ ישראל. אפילו אנחנו דוקא עם שונה ונפרד מכל עמים אחרים.

אז נסראללה יש״ו משקר? או המוסלמים השיעיים מפרשים את הספרים הדתיים שלהם כפי רצונם, כמו רפורמים ו״האורתודוקסים הפתוחים?״

אין לי מושג וממש לא אכפת לי אם נסראללה יש״ו יצליח או לא יצליח לשכנע את כל העולם על הדעה שלו. כן או לא, זה לא משנה. הוא עדיין ירצה להשמיד אותנו. וזאת העובדה היחידה החשובה לגבי היחס בינינו לחיזבאללה ולארגוני טרור אסלאמיים אחרים.
YNET: Nasrallah bursts into tears in front of thousands 
Addressing thousands near Beirut, secretary-general of Hezbollah terror movement breaks down as he urges Shi'ite Muslims to refrain from cutting faces of their children during Ashura mourning period to repent for their sins.

Daniel Salami: 09.13.18

Hezbollah’s Secretary-General Hassan Nasrallah burst into tears in front of thousands of people on Tuesday while delivering a speech during an annual Ashura ceremony.

The speech, which was given by the terror movement’s leader in the Dahieh suburb south of Beirut, criticized the custom among Shi’ite believers of cutting the faces of children during mourning services.

Nasrallah’s remarks were made in reference to the practice among Shi’ite Muslims to self harm until drawing blood as a way of repentance and showing remorse for their sins.

“The whole world sees what is happening here today and I ask you all to restrain yourselves and to distance yourselves from anyone who seeks to create a negative impression about us,” he said before breaking down into tears.

For Shi’ite Muslims, Ashura is a day of mourning commemorating the death of Husayn ibn Ali, the grandson of Prophet Muhammad at the Battle of Karbala.

During the mourning period, many zealous Muslims engage in self harm, and it has become a commonly adopted custom to whip each other and inflict other damage on each other’s bodies for their sins.

Nasrallah also spoke about the ISIS terror movement in his speech, condemning their actions and accusing them of harming the Islamic religion.

“ISIS leaves an impression that causes the most harm to us. Islamic scholars condemn them,” he said.

“We say to Husayn, peace be upon him, as our imams and sages have said throughout history: ‘To the small trifles of the world, all in the hands of Allah,’” he continued.
Esser Agaroth (2¢):
Is Nasrallah (יש״ו) taking a lesson from the Jewish Hasbarah movement? Or just learning to lie better from Esau (the West) in order to gain his sympathy? Or perhaps both?

Hasbarah comes from the Hebrew root ס/ב/ר to reason or to explain. The Hasbarah movement is focused on "getting the truth out there," combating the lies.

Websites like the Middle East Media Research Institute [MEMRI] are excellent resources. MEMRI provides no nonsense translations from Arab or Persian speeches, talk shows, and even chilren's television programs. People who want to learn the truth of the intentions of Muslims toward Israel, eg. destroying the Jewish People, and conquering all of Israel, and yes, that includes Tel-Aviv, all they have to do is tune into MEMRI. Too bad, MEMRI appear to support Arab supporter of Israel, Bassem Eid, a sign that they could be moving in the Hasbara direction.

Unfortunately, the Hasbara movement does not seem so focused on waking our fellow Jews up, both in and outside of Israel. Rather, those involved with this movement seem to be focused on convincing the non-Jews around the world of how we're just like them, and how they should love us and validate our existence, as well as our claim to the Land of Israel.

So, is Nasrallah (יש״ו) lying, or our Shi'ite Muslims interpreting their religious texts according to their own wishes, just like so-called liberal, including "Open-Orthodox," Jews?

I have no idea, nor I do not care whether Nasrallah succeeds or not. Either way, he wants to destroy us. And this should be our only focus when it comes to Hezbollah and other Islamic terrorist organizations.

No comments:

You Might Also Like...