Saturday, July 16, 2022

שוב פעם הסוכנות הלא יהודית פועל לרע! / The Non-Jewish Agency Strikes Again!

מוצש״ק פר׳ פינחס תשפ"ב
English follows the Hebrew.


YNET: ראשי הארגונים היהודיים לראש הממשלה: "דאג שיהודים מכל הזרמים ירגישו בטוחים בכותל"
בפנייה חריגה התאגדו ראשי המוסדות הלאומיים וארגונים יהודיים בינלאומיים, בקריאה ללפיד להבטיח את ביטחון המבקרים, על רקע התפרעויות של מפגינים חרדים ברחבה השוויונית. "אין די במילות תמיכה", כתבו. "נער חגג בר מצווה בזמן שצרחו עליו וקראו לו 'נוצרי' ו'נאצי', ואף קרעו סידורים. זו התנהגות שצריכה להביך כל יהודי"
איתמר אייכנר | 07.07.22
עשר אגורות (2¢):
זה לא יפה להפגין , למחות, ולצעק על ילד בן 13. עם זאת, כולנו צריכים לדעת כבר שכל מה שמדווח על ידי YNET... או הארץ או מעריב וכו' צריך להיות חשוד. הכוונה הטובה [מדי פעם] של [כמה מ]הכתבים לא מחסנים את המאמרים שלהם מפני כל כוונה רעה של העורכים.

הנקודה הכי חשובה לקחת מהפרשה הוא הפיל בחדר שאף אחד לא רוצה לדבר עליו. אז, אני אעשה זאת. כמה חברי תנועת הקונסרבטיבים יהודים בכלל? כמה מהם בספק יהודים? כמה מהם גוים גמורים? ולמה הסוכנות היהודית כביכול מגנה על ארגונים ואנשים כאלה המעודדים פירוק אוכלוסיה יהודית והשמדה סופית של העם היהודי באמצעות גיור שווא?

דרך ההרס של התנועה הקונסרבטיבית עבורנו איטית יותר מזו של התנועה הרפורמית, שמנהיגיה הם משתתפים בשואה השנייה, נשואין תערובת. השם ישמור!

אני אפילו לא מעיר כאן על כל מה שהאנשים האלה עושים כדי לנסות להרוס את התורה, חלק חלק, הכל למען רגשותיהם. 

כך נהג עשיו אב עולם המערב (ולכן הלא יהודי), מונחה על ידי הרגשותיו, עשה את מה שהוא רצה, והצדיק את זה בהמשך, אם בכלל. לעומת זאת, אחיו יעקב אבינו, השתדל כפי יכולתו לעשות מה שהקב"ה רוצה.

הרב אריה חסיד אמר:
"אני, לעומת זאת, שבור. יש אנשים ששונאים אותי. שמוכנים לפגוע בי כי היהדות שלי היא שונה מהיהדות שלהם...״
אריה, לא שונאים אותך אלא פשוט שונאים את מה שאתה עושה. ואף אחד לא מוכן לפגוע בך כי היהדות שלך שונה משלו. זה בלתי אפשרי. כי מה שאתה מאמין ומה שאתה עושה, בפשטות, זה לא יהדות.

יזהר הס מנכ"ל התנועה המסורתית בישראל (קונסרבטיבים) טוען שהתקרית הזו היא אנטישמית.

יזהר, מה שקרה לא יכולה להיות אנטישמית. הטקס לא היה טקס יהודי אלא הוא נראה קצת במשהו יהודי. וכמה מהמשתתפים שמה היו יהודים בכלל? (לא כולל ספק יהודי)


לראש הממשלה המעבר יאיר לפיד אני שואל את השאלה "היכן כתוב בתורה 'חופש דת ליהודים'"?

נו. עזוב. לא משנה. מה אכפת לך ממה שכתוב בתורה?

אם הסוכנות היהודית רוצה לבקר את השיטה והפעילויות של החרדים אז היא יכולה לבקר. אבל אם הסוכנות היהודית באמת פועלת למען כל עם ישראל אז לפחות מנהיגיה חייבים להבין ולקבל את הכוונה והתסכולים של הצעירים החרדים האלה.

אישית אני עדיין לא משוכנע שהסוכנות היהודית באמת פועלת למען כל עם ישראל.  

לקרוא על כמה אכפת לסוכנות [הלא] יהודית מיהודים ב"Jewish Agency, If You Really Want to Help, Then Don't Help!"

ראש הממשלה המעבר יאיר לפיד
Caretaker Prime Minister Yair Lapid

YNET: Jewish Agency urges security for non-Orthodox worship at Western Wall
After Conservative and Reform worshipers were violently accosted by ultra-Orthodox Jews at the egalitarian section of the Western Wall, the Jewish Agency plans to discuss the situation with Israeli officials to 'make sure all Jews are welcomed'

i24NEWS | 07.14.22
Esser Agaroth (2¢):
Although this report states that the ceremony and participants were targeted, the Hebrew version claims that the bar mitzvah himself was specifically targeted. (Yes, a "bar mitzvah" is, in fact a person, and not an event nor a verb...) Sure. It doesn't sound very nice, hearing about anyone yelling at a 13-year-old. Even if the bar mitzvah is consider an adult in some ways. Hmm... I wonder if his parents even know this. I wonder if his "spiritual teacher" knows this.

However, we should all know by now that anything reported by YNET... or HaAretz or Ma'ariv, etc. should be suspect. Even if their reporters occasionally mean well, this does not grant their articles immunity from the almighty editors.

But, I digress...

The real issue at hand is the elephant in the room no one wants to discuss. So, I will. How many of these so-called "Conservatives" around the world even Jewish still? And why is the so-called Jewish Agency defending organizations and people who are encouraging Jewish de-population and the ultimate destruction of the Jewish People through false conversions?

The Conservative Movement's path of destruction for us is slower that that of the Reform Movement, whose members are unknowing participants in the Second Holocaust. (May The Almighty grant them guidance! May The Almighty protect us!) Nevertheless...

I am not even bringing up everything else these people are doing to chip away at the Torah, one piece at a time, all for the sake of their Edomite (Western) feelings.

This is how Esau operated, following his feelings, doing whatever he wanted, and justifying it later on, if ever at all. His brother Jacob our forefather, on the other hand, did his best to do what The Almighty wanted.

Rabbi Arieh Hassid, the Conservative Movement Head and "officiant" of the ceremony in question was reported to say in Hebrew:
“Some people hate me. Who are willing to hurt me. Because my Judaism is different from their Judaism...”
No, Arieh. We don't hate you. We just hate what you are doing. 

And no one is willing to hurt you because your Judaism is different from theirs. That's impossible. Because what you believe and what you are doing, simply put, is not Judaism.

Yizhar Hess, Executive Director of the Masorati (Conservative) Movement in Israel suggested that...
״...if they (the actions) had occurred anywhere else in the world, it would be called antisemitism." (TOI)
Yizhar, how could this be considered antiSemitic? The ceremony wasn't Jewish, just something which looked Jewish,... a little bit.

Not surprisingly, Israel's caretaker Prime Minister Yair Lapid issued a condemnation of the incident. While in France, he stated said that... 
"Israel is the only [country] in the world where there is no religious freedom for Jews." (Haredi 10)
To caretaker Prime Minister Yair Lapid I pose the question, "Where in the Torah does it mention 'religious freedom for Jews?'" 

Never mind. What do you care about what's mentioned in the Torah?

If the Jewish Agency want to criticize the approach and the activities of the Haredi (ultra-Orthodox) youth in question, then criticize. But if the Jewish Agency really operates for the sake of all Jews,  then its leaders must at least understand and accept the intention and frustrations of these Haredi (ultra-Orthodox) youth.

Personally, I am still not convinced that the Jewish Agency is truly working for the sake of all Jews.

You can read about just how much the [Non] Jewish Agency cares about Jews in "Jewish Agency, If You Really Want to Help, Then Don't Help!"

2 comments:

Devorah Chayah said...

Spot on! You said it all and very well. As to the Jewish Agency and other like-minded Jewish orgs, their current state is evidence of the slow death of Zionism detached from the Torah. Instead of a help, they have now become a hindrance.

moshe said...

As I started yesterday to write, it flew away.
The Jewish Agency was always a faux 'Jewish' agency.
They brought in mostly non-Jewish Russians.
They brought in after the first wave, mostly non-Jewish Ethiopians.
The whole purpose of the 'state' was to mix our people up in order to be like the other nations, r'l. We have a big mish mosh. Moshiach will fix it all.

You Might Also Like...