Tuesday, December 27, 2022

חנוכה לא חג מלחמת התרבויות אלא מלחמה למען התורה / Hanukkah: Who are the Present Day Maccabees and Greeks?

ד׳ לחודש העשירי תשפ״ג
English follows the Hebrew.
כשקבוצה לוקחת בעלות על הסיפור היהודי וכופה אותו על המרחב, זו לא פעולה "מכבית" לשימור תרבות, אלא פעולה "יוונית" שמבקשת להנחיל אותה בכוח
חן ארצי סרור, 22.12.2022

מה הנוהג היהודי הכי חביב על הישראלים? מתברר שזה לא צום יום כיפור ואפילו לא ליל הסדר בפסח. חג חנוכה מנצח בנוק-אאוט את כל המסורות והמצוות האחרות, ויותר מ-95% מהיהודים מדליקים לפחות נר אחד לאורך החג. קל לנחש מדוע הוא חג כל כך אהוב. במידה רבה, הוא כנראה החג הכי חילוני בלוח השנה. אין בו איסורים, הוא לא משבית את המשק אלא משתלב בתוך החיים, והרעיון של חג אור בתוך ימי החורף החשוכים הוא תמיד מרומם לב.

אבל חנוכה גם מזמן שיחה חשובה נוספת: לאורך השנים הוא הפך לסמל של מלחמת תרבויות. בסיפור היהודי הנפוץ, היוונים הרשעים לא רצו להשמיד את הגוף, אלא את התרבות היהודית, ולכן האתוס של החג לאורך דורות היה ניצחון הרוח, תרבות המיעוט, אל מול התרבות האימפריאלית שביקשה לבלוע אותה. (המשך...)

עשר אגורות (2¢):
קשה לי מאוד להאמין שמי שכל כך משכילה כחן ארצי סרור אכן חושבת על חג החנוכה ככה, ממש כפי התנועה הרפורמית שבארה״ב כופרת בתורה שבעל פה. ארצי סרור שוכחת להזכיר דבר חשוב על הנבלים היווניים. ה"תרבות" שהם ניסו למחוק לא הייתה סתם תרבות, אלא הם ניסו למחוק את שמירת התורה עצמה.

חברי הממשלה החדשה מתנהגים כמו היוונים ולא כמו מכבים? כיצד? הממשלה הנכנסת, למרות הפגומים שלה, מנסה לשמור על אופי יהודי של המדינה. אם הממשלה הנוכחית ניצחה אז היינו רואים את המשך. שרת התחבורה מרב מיכאלי (עבודה) הייתה ממשיכה להשמיד את שמירת השבת במדינה. בעבר אלעזר שטרן (יש עתיד) שאל על מה הבעיה אם איזה מסעדה פתוחה בשבת לגבי דין הכשרות שלה. מה עם שבת עצמה? האם אכפת לו?

ויש את מה שנקרא רפורמות של מתן כהנא (המחנה הממלאכתי). יש מי שמבין בכלל את מה זאת אומרת "גיור חירום" ליהדות? אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו) רוצה לספר על ההיסטוריה שלנו? הוא רוצה להגיד לנו איך לפרש את התורה שהוא לא שומר? הוא רוצה להשוות את גיור המוניות של עולי בבל של פעם למצב של יוצאי אוקראינה של היום? למרות שהם מגיעים לישראל לא מאותן סיבות של עולי בבל?

ארצי סרור צודקת לגבי ניצחון הרוח היהודית והמלחמה נגד השליטים היווניים שניסו לקחת ״בעלות על הסיפור היהודי וכופה אותו על המרחב". אבל ניצחון הרוח היהודית לא היה על השליטים היווניים שרצו לקחת ״בעלות על הסיפור היהודי וכופה אותו על המרחב אלא להשמיד את שמירת התורהבכלל. לממשלת ישראל הנכנסת, שנבחרה באופן דמוקרטי על ידי רוב המצביעים הישראלים, יש יותר חברי כנסת שומרי תורה אי פעם. איזה אירוני שהדמוקרטיה, שמקורותיה היווניים, שמה ממשלה ישראלית כזו שמתחייבת להפעיל מדיניות נגד הלניסטיות.

ֿ האם היישום של ארצי סרור ל"תרבות רבת-פנים" הוא פשוט עוד תירוץ לישראלים להתעלם מההלכה? "תרבות רבת-פנים" יהודית כוללת את המנהגים המגוונים שלנו, המוזיקה, הריקוד והאוכל וכו׳. "תרבות רבת-פנים" היא לא תירוץ לבחור לאכול בשר חזיר ורכיכה (פירות ים), המבורגרים עם גבינה, להתחתן עם גוי/ה, ולקרוא לנסיעה בשבת ״שמירת שבת״. הדברים האלה אינם דברים יהודיים בכלל.

ארצי סרור מתעלמת מכל זה לטובת הקבלות מגוחכות. היא משווה את ממשלת ישראל הנכנסת ליוונים הסלאוקיים המתנגדים לתורה רק מפני שהם בעמדת כוח. אז היא מציעה שהישראלים של היום נלחמים על זכותם ה"דמוקרטית" (כלומר ההלניסטית) להתנגד לתורה הם כמו המכבים של היום. הם בכלל לא כמו המכבים. אלא הם המתיוונים האמיתיים (קראו מתבוללים), וחברי הכנסת שהוזכרו לעיל הם כמו שותפי הפעולה של פעם. ובכלל לא משנה עם כמה מהם חובשי כיפה.

סמלי חג המולד בארץ?
האם אתם יכולים להאמין שארצי סרור כותבת את זה?
״החנוכיות לא צריכות להיות בחרדה מעצי האשוח, כל עוד בגני הילדים ימשיכו ילדים לקיים מסיבות חנוכה, וסופגניות מושקעות עודן ספורט לאומי. ״

קודם כל העצים האלה לא פשוט עצי האשוח אלא הם עצי חג המולד (הנוצרי)! מה? ארצי סרור באמת מנסה להסתיר את העובדה הזו מהקוראים?

אני חוצפן אם אני שואל באיזה אולפנה היא למדה?

אני לא מכיר את הסיפור של בני המשפחה של ארצי סרור, ומה מצב שגרמה לה לעלות ארצה. האם הם ברחו לכאן כדי להמלט? האם הם עלו מפני שהיו ציוניים? שתיהן הסיבות?

אני כן יכול לספר לכם למה אני עליתי לארץ ישראל. אני עליתי כדי לצאת מהגולה ולעזוב את המקלט הזמני המסופק על ידי אומות העולם ולעזוב את כל תרבות השטות הלא-יהודית שלה. אני עליתי ארץ המולדת שלנו שאמורה להיות מדינה יהודית. איזה תמים אני הייתי! ועכשיו אחרי 25 שנים בארץ אני צריך להצדיק את הסיבות למה אני לא אהוב את סמלי חג המולד בארץ ישראל? שזה מפריע לי מאוד שיהודים בארץ ישראל אוהבים את עצי חג המולד!

אני אספר לכם איך אפילו יהודים שמאלניים בארה״ב אמריקאים קראו להכנסת עץ חג המולד לבית יהודי. הם קראו לדבר כזה התבוללות. האם מוכרת לך,חן ארצי סרור? אני אני מקווה שכן. ואם לא, אז החינוך הממלכתי שאת עברת היה גרוע ממה שחשבתי.

איזה ילד קטן וטיפש אני הייתי בכיתה ג' בדרום קליפורניה כשאני סירבתי ליצור קישוט לעץ חג המולד ובגלל זה נשלחתי להענש על ידי מנהל ביה״ס. איזה חוצפן אני הייתי להעז להציג את זהות היהודי שלי בביה״ס!

ועכשיו אני גם חוצפן מפני שאני מצפה ממשלת מדינה יהודית כביכול ללמד יהדות בבתי ספר יהודיים? (דרך אגב, התגובה היא לא תל״י.)

חוגגים ״נובי גוד״ ראשל״צ
Celebrating "Novi God" in Rishon leTzion
איזה חוצפן אני להיות אי סובלני לחג ״נובי גוד״ של הרוסים ואוקראינים, שמקורו כתחליף לחג המולד! במקום לחנך את היהודים האלה (האלה שהם באמת יהודים) על המורשת שלהם שהיא התורה, אנו אמורים לקבל את עצי חג המולד שלהם ואת אב חג המולד / סנטה קלאוז ככל מנהג יהודי אחר?

האם זו דוגמה של "תרבות רבת-פנים״ של ארצי סרור?

האמת היא שארצי סרור צריכה לקרוא לממשלה הנכנסת ״מכבים״, ולהודות שהיא רוצה שאנו נקבל את ההלניסטיות שעליו נלחמו המכבבים לפני כ-2,185 שנים. שותפי פעולה היהודיים בין היוונים הסלאוקיים לא סתם קיבלו את מנהגי ציפיות התרבות היווניות. אלא הם קיבלו אותם בשמחה! אבל אנחנו עברנו את הגבול. התרבות ההלניסטית כבר נקלטה בתוך התרבות כביכול שלנו, ומציגים את זה כתורה.או אם טוענים שלא הקימו את מדינת ישראל כמדינת יהודית מלכתחילה, אז...הוא אמר, ״רוח חנוכה הוא הריגת אנשים המנסים לגרום לנו לחגוג את החגים שלהם.״ (@JewFAQ)
YNET: Israeli politicians acting more like Hanukkah's Greeks than Maccabees
Opinion: By definition, Judaism has many cultural variations, and thus, interpretations of our holidays; no Jew should be disparaged by politicians who wish to dictate the culture and dismantle alternative narratives
Chen Artzi Sror, 22.12.2022

Hanukkah is without a doubt the holiday Israelis favor the most as some 95% of Jews light candles on at least one of the eight days of the Festival of Light.

This is pretty much a no-brainer, considering it's the most secular of all Jewish holidays, it doesn't shut down the economy and it spreads a cozy holiday spirit in the peak of winter.

Hanukkah has also grown to be a symbol of cultural mishmash.

In the renowned Jewish story, the Greek villains wanted to wipe out the Jewish culture. Hence, for generations, the moral of the story of Hanukkah was the triumph of the Jewish spirit, of the minority culture in their fight against the imperialist rulers who sought to dismantle it. (cont.)Esser Agaroth (2¢):
I find it very difficult to believe that someone as educated as Chen Artzi Sror actually views the holiday of Hanukkah in this way, the way in which the Oral Torah-denying, Reform Jews do in the U. S. I am referring to the blatant omissions regarding the Greek villains. The "culture" they were trying to wipe out was not just any culture, but Torah observance itself.

The politicians are acting like Greeks rather than Maccabees? How so? The incoming government, however flawed, is, at least on the surface, attempting to maintain some semblance of a Jewish nature to the State. We would have seen the continued breakdown of Shabboth observance. Merav Michaeli (Labor) would have seen to that. Elazar Stern (Yesh Atid) has been on the record as not being concerned with Kashrut over whether a restaurant is open on Shabbat. What about Shabbat itself? Does he care? 

Then, of course, there are Matan Kahana's (Mamlakhti Camp) so-called reforms. Has anyone yet figured out what on earth an "emergency conversion" to Judaism is? Avigdor Lieberman (Israel Our Home), of all people, is going to tell us about our history? He is going to tell us how to interpret the same Torah which he does not keep? He is going to compare mass conversions of those leaving Babylon to a need for the same for those leaving the Ukraine under fire? Even though they are arriving in Israel for none of the same reasons the non-Jews and safeq Jews left Babylon? Well, almost none. After all, the Erev Rav has been following us around and causing trouble from within ever since leaving Egypt with us. 

Artzi Sror is right about the triumph of the Jewish spirit and fight against the imperialist rulers who sought "to dismantle alternative narratives." However, the triumph of the Jewish spirit was over the imperialist rulers who wanted to wipe out Judaism, which is not simply an "alternative narrative." Israel's incoming government, which was democratically elected by the majority of Israeli voters, has more Torah-observant MKs ever. How ironic that democracy, whose origins are Greek, put such an Israeli government pledging to put anti-Hellenist policies in, or back in, to practice.

Is Artzi Sror’s application of “rich cultural spectrum” just another euphemism for permission to ignore halakhah (Torah Law). A Jewish “rich cultural spectrum” includes our varied customs, music, dance, and food. It does not include a “choice” to eat pork, shellfish, and cheese burgers, marry a non-Jew, nor pretend that driving to the beach or the mountains or the mall on Shabbat is a valid, even authentic, observance of the Sabbath. For these things are not in the least bit Jewish.

But Artzi Sror ignores all this in favor of absurd parallels. She compares the Israeli government which includes more Torah observant Jew than ever to the anti-Torah Selucid Greeks simply because they are in a position of power. She then has the audacity to suggest that today's Israelis fighting for their "democratic" (ie. Hellenist) right to reject Torah are like modern day Maccabees. They are not. These are the real Hellenized (read assimilated), Jews, and the above mentioned MKs are like the collaborators of old. The fact that some have Jewish style head coverings is meaningless.

Christmas Symbols in Israel?
Would you believe that Chen Sror actually writes:
"Christmas trees are not a threat to the hanukkiah (Hanukkah menorah) — kindergartens will keep throwing Hanukkah parties, and sufganiyot (Hanukkah doughnut) will remain a national symbol of festivity."

Dare I ask which ulpenah (Religious Zionist girls’ high school) she attended?

Now, I do not know about Artzi Sror's background, and under what circumstances her family arrived in Israel. Were they fleeing oppression? Did they come for ideological reasons? Both?

I can tell you that my move to Israel was to leave the exile, to leave the temporary refuge, provided by the lands of the goyim (non-Jews), and all of the non-Jewish cultural (to use Sror's own reference) associations which come with it, in favor of what I thought was supposed to be a Jewish state. How naive I was to think that 25 years later, I would have to defend my distaste for Christmas trees being embraced and celebrated in the Land of Israel!

Let me tell you what even liberal, American Jews called the act of any Jewish family bringing a Christmas tree into its home. They called it assimilation. Sound familiar? I certainly hope it does. Otherwise your mamalakhti (diehard state loyalist) education was worse than I thought.

What a silly little, arrogant boy, I must have been, when in the third grade in Southern California, I chose being sent to the principal's office over completing the required project in art class, which was a Christmas ornament!

And now, will I stand accused of the same intolerance for diverse "cultural” practices, which I suffered in a non-Jewish land?

And now I also have some nerve to expect the government of a so-called Jewish state to teach Judaism in Jewish schools? And, by the way, the answer to teaching Judaism, ie. Torah, in Jewish schools is not "Enhanced Jewish Studies" program by the Conservative Movement's infiltration of the Israeli public education.

How dare I be intolerant to the Russians' and Ukrainians' connection to the holiday of Novy God, which originated as a replacement for Xmas! Instead of educating these Jews (those of them who really are Jewish) about their heritage, we are supposed to accept their Christmas trees and Father Christmas like any other Jewish custom brought from anyone of our countries of origin?

Is this an example of Artzi Sror’s understanding of "evolved and birthed many different narratives and variations?”

The reality is that Artzi Sror should be calling the incoming government the Maccabees, and admit that she wants us to embrace the very Hellenism which the Maccabees fought against 2,185 years ago.

The Jews collaborated Selucid Greeks did not just accept Greek cultural norms expectations begrudgingly. They embraced them! But we are way passed that now. Hellenist culture has been firmly embedded within our own, and being passed off as Torah.

1 comment:

moshe said...

Of course, no doubt that the 'leftists' are all Mityavnim (Hellenists).
We are living in the modern current version in many ways like the original Chanukah
story. Maybe and hopefully, the new government will now change all that. A very uphill
battle.

You Might Also Like...