Wednesday, December 14, 2022

האם השמאלנים מאמינים בדמוקרטיה באמת? / Does Israel's Left-wing Actually Believe in Democracy?

כ׳ לחודש התשעי תשפ״ג
English follows the Hebrew.
YNET: הימין הקיצוני יגרום את הישראלים להגיע לרחובות בהמוניהם (תרגום) 
חוות דעת: הממשלה הנכנסת אמורה לרמוס את האמונות והערכים של המדינה הדמוקרטית היהודית, ותגלה שציונים לא דתיים לא ייכנעו לזה בקלות
אבי שרביט | 08.12.2022

בקרוב יהיו מחאות נרחבות. הישראלים יבחרו לצאת לרחובות, אין דרך להמנע מזה.

המחאות יתקיימו כי בצלאל סמוטריץ', איתמר בן גביר ואבי מעוז לא מבינים את משמעות תוצאות הבחירות.

הפגנות יתקיימו כי גוש הימין הקיצוני חושב שהוא יכול להשתמש במנדטים שלו כדי לעשות מה שהוא רוצה למדינה ולאנשיה. מחאות יתקיימו כי המאמינים בדמוקרטיה לא מוכנים לוותר על מדינה יהודית דמוקרטית. (המשך...)
עשר אגורות (2¢):
"מדינה יהודית דמוקרטית?"

לא מזמן בחרנו ממשלה חדשה. ועכשיו הזוכים מתמנים לתפקידי הקבינט.

הזוכים.

לעומת זאת המפסידים בוכים. למה? בפשטות, הם לא קיבלו את מה שרוצים. אז עכשיו הם תוקפים זעם, ומאיימים להמשיך את התקף זעם בכבישים, עד שהם יקבלו את מה שרוצים.

בשנת תשס״ה/2005 הימין יצא לכבישים ואפילו חסמו אותם, כי הם לא קיבלו את מבוקשתם? לא. אלא הם כן קיבלו את מה שהם ביקשו, ממשלה חדשה די ימינה. אבל הממשלה הזו שהם בחרו, בגדה בהם.

הצבעתם לשרון וקיבלתם את פרס

...היתה מדבקת פופולרית בגלל הבגידה הזו. גירשו כמעט 10,000 יהודים מבתיהם בארץ ישראל על ידי ממשלה "ציונית" כביכול. ספרו לי שוב עד כמה זה ציוני לגרש יהודים מארץ ישראל?

כדי להיות בטוח שראש הממשלה אריאל שרון יצליח לבצע את תכנית ״ההתנתקות״ שלו, הוא סידר משאל עם בתוך מפלגת הליכוד שלו, בין אם תומכים בתוכנית ההתנתקות שלו (סיסמא של ״גירוש״) או לא. הוא הפסיד, כלומר חברי מפלגת הליכוד שלו הצביעו נגד תוכנית ההתנתקות שלו.

אז מה רה״מ שרון עשה? לבטל את תוכניתו לגרש כמעט 10,000 יהודים מעזה? לא. אלא הוא פרש ממפלגת הליכוד, הקים מפלגת קדימה משלו עם השמאלני שמעון פרס והתחיל את התהליך לגרש את היהודים מהישובים שבעזה.

זה נשמע לך כדמוקרטיה? האם שמענו מישהו מהשמאל להתלונן על כך שזה לא דמוקרטי?

חברי הליכוד וכל השאר שהצביעו למפלגת האיחוד הלאומי המורכבת ממולדת, תקומה, ומפלגה הציונית הדתית (ח״כים שפרשו מהמפד"ל) הפגינו ואפילו חסמו כבישים. כי הם לא קיבלו את מה שהם רוצים, והיתה להם התקף זעם על זה? לא. אלא מפני שהם לא קיבלו את מה שמועמדים לכנסת הבטיחו להם. הצביעו לה. הם לא קיבלו את מה שהצביעו. שיקרו להם, ובגדו בהם.

כפי שציינתי בעבר, פעם אחר פעם, אנשי השמאל לא באמת מאמינים בדמוקרטיה. אלא אנשי השמאל רק מאמינים בעשיית כל מה שצריכים כדי להשיג את מה שהם רוצים. ומה שהם רוצים הוא מה שהם שואפים אליו מאז שיצאנו ממצרים לפני אלפי שנים. הם רוצים להיות כמו כל אומות העולם, למחוק את הטבע הנפרד והמובדל של עם ישראל. זאת אומרת... להתבולל.

הם חושבים שדמוקרטיה היא פשוט השגת קולות ולא משנה להם הדרכים ואמצעים כדי להשיג אותם. אין להם מספיק קולות כדי להשיג את מה שהם רוצים. אין להן חשק להוליד יותר ילדים יהודים, עוד יותר מצביעים עתידיים. לכן הם מביאים מצביעים עתידיים לא יהודיים לארץ.

הם מסלפים את דברי התורה לגבי גרים, פליטים ועובדים זרים והצדק. הם גם כופים עלינו גיור ״לייט״, גיור מהיר, ואפילו גיור חירום (מישהו אפילו יודע מה זה בכלל?). הם כופים אלינו את קבלת "גיורים" כביכול רפורמים וקונסרבטיביים. הם כופים שלינו את ההגדרה מחדש שלהם ל"מיהו יהודי?"

ספרו לי שוב איך ציונות יכולה להיות בניית ארץ מולדת בשביל לא-יהודים בתוך ארץ ישראל? אני אעמיק לך איך. הציונות שלהם היא לא ציונות אלא ציונות העבודה (ציונות סוציאליסטית), הארגון היהודי היחיד שהוכר על ידי המשטר הנאצי בגרמניה. הם קוראים לזה ציונות חילונית, שזה פשוט תירוץ לעשות מה שהם רוצים על ידי חטיפת המונח ״ציונות״ מהמקור שלו, והוא התורה.

*********
YNET: Far-right will drive Israelis to the streets en masse
Opinion: Incoming government is set to trample on the beliefs and values of the Jewish democratic state, and will discover that non-religious Zionists will not give in easily
Ari Shavit | 08.12.2022

Widespread protests are imminent. Israelis will chose to take to the streets, there is no way around it.

They are coming our way because Bezalel Smotrich, Itamar Ben-Gvir, and Avi Maoz do not understand the meaning of the election results.

Protests are coming our way because the far-right bloc thinks that it can use its mandates to do whatever it wants to the state and its people. Protests are coming our way because the devotees of democracy among us will not be willing to give up on a Jewish democratic state. (cont.)
Esser Agaroth (2¢):
"Jewish democratic state?"

We just elected a new government. The winners are now being appointing to cabinet positions.

The winners.

The losers, on the other hand, are crying foul. Why? Simply put, they did not get what they wanted. So now they are having a tantrum, and threatening to continue their tantrum in the streets, until they get what they want.

In 2005, the right took to the streets, because they... No. They got what they wanted. But, then the government which they wanted, and which they elected then betrayed them. 

הצבעתם לשרון וקיבלתם את פרס
You voted for Sharon, and got Peres

...was a popular bumper sticker around this time. Almost 10,000 Jews were forced out of their homes by a so-called "Zionist" government. Tell me again how forcing Jews off of the Land of Israel is Zionist?

To make certain that then Prime Minister Ariel Sharon could get away with this, he held a referendum within his own Likud Party, whether his so called disengagement program (euphemism for expulsion) was supported or not. He lost, meaning his own Likud party members voted his Disengagement Plan down. 

So what did he do? Cancel his plan to expel almost 10,000 Jews from Gaza? No. Instead, he quit the Likud Party, made his own Kadima Party with Leftist extraordinaire Shimon Peres and went about expelling Jews anyway.

Does that sound democratic to you? Did we hear anyone from the left complain about this being undemocratic?

Likud members and everyone else who voted for the National Union Party made up of Moledet, Tekuma, and National Religious Zionist Party (break off from the National Religious Party) understandably took to the streets. Because they did not get what they want, and had a tantrum about it? No. Because they did not get what they were promised by the government they elected. They did not get what the voted for. They were lied to, and they were betrayed.

As I have mentioned before, time and time again, the Left does not actually believe in democracy. The Left only believes in doing whatever it takes to get what it wants. And what it wants is what they have been striving for ever since we left Egypt, thousands of years ago, to be like all the nations of the world, to erase the separate and distinct nature of the Jewish People.

Their version of democracy is nothing less than vote stacking. They do not have enough votes to get what they want. So rather than producing more Jewish children, and thus producing more future voters, they bring non-Jewish voters into country. 

While distorting the what the Torah actually says about strangers, refugees, and foreign workers, and justice, they also force upon us quickie conversions to Judaism, acceptance of Reform and Conservative "conversions," emergency conversions (whatever the heck those are!), and even their redefinition of "Who is a Jew?"

Tell me again how Zionism can mean building a homeland for non-Jews within the Land of Israel? I will tell you how. They call it Labor Zionism, the only Jewish organization by the Nazi regime in Germany recognized. They call it secular Zionism, which is simply an excuse to do what they want by hijacking the term Zionism from its original source, the Torah.

*********

1 comment:

moshe said...

Of course, leftism (socialism) does not believe in democracy, nor do they believe in liberty, freedoms of any kind. The whole ideaology of socialism, marxism, communism and fascism are only about control from the top down. Everything has to come from government rule. That's why it shows they have no G-D. They want the control, as if they can take the control from the Creator. It's lopsided thinking. Until the world will actually feel the Wrath of H', they believe they have a chance of winning because their minds cannot grasp that G-D created everything and we are just illusions The main thing is that the 'right' stand firm on their convictions and they make sure everything is according to Torah Law in the Land of Hashem, Eretz Yisrael and then no force on earth can win against the real Am Yisrael.

You Might Also Like...