Wednesday, January 29, 2020

נפתלי בנט בסדר עם הסכם אוסלו באמת? / Is Naftali Bennett Really OK with the Oslo Accords?

ג׳ לחודש האחד העשר תש"פ
YNET: בלי שהרגשנו, נפתלי בנט דווקא בסדר עם אוסלו
אף שעל? שתי גדות לירדן? הרשות היא אסון? מי נתן נשק לערבים? לא ולא: שר הביטחון הזמני נתקל במציאות ואימץ כצפוי את צעדי השמאל 
סני ארזי:  20.01.20 
בשבוע שעבר, בשקט בשקט, התכנסו אנשי פורום הימין המתנחלי-דתי "קהלת", והריעו לשר הביטחון הזמני נפתלי בנט על הצהרותיו לשינויי המדיניות שהוא מבצע. וכך אמר כבוד השר הזמני: "המדיניות של מדינת ישראל היא ששטחי C שייכים לה, אנחנו לא באו"ם. לפני חודש כינסתי במשרד הביטחון את כולם והסברתי את המדיניות הברורה של הדרג המדיני, והיא שמדינת ישראל תעשה הכול כדי שבשטחים האלה תהיה בנייה ישראלית". (המשך...)
עשר אגורות (2¢):
ראשית אני רוצה להדגיש שאני כותב את זה לא כדי לתקוף את סני ארזי אלא אני משמש בגיוי דעה שלו כמבוא לתקוף את נפתלי בנט, ...מה שאני נוהג לעשות שנים כבר.

נפתלי בנט
אני שמח שסני ארזי כתב את הקטע הזה. כמובן אני לא מסכים עם חזון או עם ההשקפה שלו. אבל, עם רוב התצפיות שלו אני כן מסכים.

לעתים קרובות השמאל האמיתי מבטא באופן בבירור לגבי חזונו. לא תמיד, אלא לעתים קרובות. בזכות הביררות הזו יש לי הנכונות לדבר איתם מכיוון שאנו מסכימים לחלוק על מראש. לא תמיד, אלא לעתים קרובות. ואז אנו יכולים לדבר על שמירת הטבע, הקיימות, ניקוי חופי הים שלנו, צמצום שימוש האריזה ומוצרים מיותרים קשורים, קומפוסט וכדומה לאלה. כלומר, בהנחה שיש לנו נכונות להקשיב אחד לשני.

ואחרי כמה זמן בשיחה, אני הייתי מזכיר לידיד החדש שלי שהעניינים האלה גם חשובים מאוד לדתיים הלאומיים האמיתים (למשל, מתנחלים אמיתיים) ... או שככה הם צריכים להרגיש לגבי העניינים אלה. הקב"ה נתן לנו את הכוכב הזה לטפל בו ולא להרוס.

אני כותב "השמאלנים האמיתים", מכיוון שיש גם השמאלנים הכאילו -- הצבועים האליטיסטים החילונים ורוב הזמן אשכנזים -- הלעולם לא יתנו לבניית מסגד בשכונה שלהם, ולעולם לא יתנו לפליטים למסתננים האפריקאים הנמצאים בארץ ללא אישור לשחות בבריכות הציבוריות שלהם.

אני אומר "הדתיים הלאומיים האמיתית", מכיוון שיש גם הדתיים מבולבלים באופן אידיאולוגי. הם נאמני המדינה כאילו נאמנות המדינה שווה ל נאמנות התורה ואפילו נאמנות להקב״ה עצמו. אין ביכולת היהודים המסכנים האלה להבחין בין חוקי התורה לחוקי המדינה. לפעמים מכיוון שהרבנים שלהם לא יודעים את ההבדל בעצמם, או שהם כן יודעים את ההבדל, אך מסרבים ללמד להם על כך.

בינתיים, הילדים שלהם עוברים אידוקטרינציה על ידי מערכת החינוך הממלכתי "הדתי". ב״ה, עדיין יש המורים המגנים על השפיות של הילדים שלנו. בעיקר המורים האלה הם עירקיים, פרסיים, תימניים, או צפון אפריקאיים שזוכרים היטב איך התייחסו אליהם בילדות שלהם. יתכן ואף יש להם אחים שנחטפו או עברו קרינה כשהם היו ילדים. אנו עדיין יכולים לסמוך על המורים האלה למנוע מללמד שמדינת ישראל "מושלמת", קל וחומר שהיא "יהודית ומושלמת". (אפשר לנשום עכשיו)

אולי אתם חושבים שהפסגות הקודמות לא שייכות לעניין כל כך. אבל להסביר את ההבדל בין הדתיים הלאומיים האמיתיים למזויפיים (אני פגעתי במישהו בשימוש מילת התואר "מזוייף?) מביא אותנו בחזרה לשר הביטחון הנוכחי נפתלי בנט.

כפי שכתבתי הרבה פעמים, מעולם לא היה למפד"ל חזון חוץ מהפסקת הפצצות והירי (והדקירות והדריסות ע"י הטרקטורים). יותר ויותר התבררה הדעה שלהם "להיות דתי" לא קשורה לתורה כמו שצריכה. והדעה שלהם "להיות ציוני" גם לא כל-כך ציוני. אפילו שהתורה היא המקור האמיתי לאמונה שארץ ציון (ירושלים, ארץ ישראל) היא מולדתו המובטחת ע"י אלוהים של עם ישראל.

הם הצביעו לשינויים בחוק השבות לומרואומרים כי כמה עולים חדשים לא-יהודים לא יפגעו בנו.

הם שאלו רבנים רציניים כמו הרב מרדכי אליהו זצ"ל שאלות להדרכה, ואז עשו את ההפך.

הגלגול הבא של מפד"ל היה מפלגת הבית היהודי. לחץ על הקישור כדי לקרוא תיעוד של השטויות שלה הכוללות את המעורבים של בנט, שמאז עבר למפלגת הימין החדשה וכעת ימינה. פשוט יש רבים מדי לרשום כאן.

הרב רפי פרץ לקראת גירוש
היהודים מעזה בשנת תשס"ה.
כיום הרב צה"ל לשעבר הרב רפי פרץ יו"ר מפלגת הבית היהודי . ולדעתי הוא לא נלחם מספיק על "הבית היהודי" האישי שלו בעזה (היא כוללת גוש קטיף). אלא הוא העדיף לשיר ולבכות על זה עם החיילים המבצעים את גירוש היהודים. בינתיים ראש הישיבת מרכז הרב קוק הרב אברהם שפירא זצ"ל אמר לחיילים לשבת בכלא ולא לעבור התורה.

אתם מתבלבלים?

אל תדאגו. אתם בהחלט לא היחידים המתבלבלים. עם זאת, אתם במעוט. אתם הכנים לגבי זה.

אני תוהה אם נפתלי בנט מבולבל.

פרסמתי לראשונה את המפה הזו ע״י אומן אנונימי לפני כשבע שנים. היא מציגה השוואה בין תכנית הסכם הקטלני אוסלו לתכנית של נפתלי בנט.

הסכם אוסלו ותכנית בנט: מה ההבדל?
יש טוענים שהוא פשוט יהיה מציאותי ויצליח בדרך זו. אבל, זו אסטרטגיה. אסטרטגיה יכולה להיות תירוץ להתקדם באטיות, או בעקיפין, אפילו נגד אינטואיטיבי לעבר המטרה. אבל אסטרטגיה בכלל לא תירוץ להזדהות כדתי לאומי (ציוני) ולהזניח להצהיר אולפחות להודות את העקרונות קבועים של הציונות הדתית. לצערנו חייבים להזכיר שאסטרטגיה בכלל לא תירוץ להתעלם מעקרונות התורה כדי להשיג מטרות מבוססות בתורה.
בנט הסביר כי פקודות [צבמסוימות אינן חוקיות וכל חייל צריך להחליט לבצע או לא לבצע אותן. 
(ערוץ 7, 03.12.12)
ואיזה פקודה לא חוקית? לא חוקית לפי מי? לא חוקית לפי מה?

אם נפתלי בנט כבר הצהיר פעם בעבר את אמונתו שארץ ישראל בסופו של דבר תונחה על ידי תורה, והיא תכלול ממשלה מבוססת תורה, מלך, סנהדרין, בית מקדש שנבנה מחדש ודרישות מגורים, בכל דרך, אנא יידעו אותי .

נראה שהוא עדיין רוצה אוטונומיה לכמה ערבים ואזרחות לערבים אחרים.

בנט מדבר על ריבונות ביהודה ושומרון, אבל מה זאת אומרת בדיוק? מפלגת תחיה כבר ניסתה את "האסטרטגיה" הזו של התעלמות מדרישות התושבות מבוססות התורה.

כל מה שנקרא דתיים הלאומיים צריכים לעשות הוא לקבוע שאנחנו לא יושבים בארץ ישראל במצב של "יד ישראל תקיפה". אז לפחות תהיה להם אסמכתא לתכניות שטות שלהם ולעוד מספר עקרונות הנוגדים את התורה.

אבל האגוים פשוט שלהם לא יתנו להם לעשות דבר כזה, מפני שלארה"ב, האיחוד האירופי, והאו"ם יותר שליטה על ארץ ישראל מאשר על עם ישראל עצמו. (יד הגויים תקיפה.)

יש לשמאל "האמיתי" יש את הכנות להודות את המטרה שלהם, להיות מדינה חילונית דמוקרטית כמו האומות האחרות בעולם. ויש לחרדים הקיצוניים הכנות להצהיר את המטרות שלהם, להתפלל וללמוד תורה ולחכות בסבלנות עד המשיח יבוא להציל אותנו.

עכשיו, עם חשיפתו של מה שנקראה "Deal of the Century" של הנשיא טראמפ, בואו נראה אם ​​"הדתי הלאומי" (הציוני) נפתלי בנט קיבל את משאלתו.

YNET: Bennett is actually fine with the Oslo Accords
Opinion: Right-wing tenets like Israel holding both sides of the River Jordan, the PA being a disaster and a complete refusal to retreat from any territory have fallen from favor with the defense minister, who seems to have adopted some of the left's most deep-rooted beliefs about West Bank 
Sany Arazi, 01.25.20 
Last week, under right everybody's noses, Defense Minister Naftali Bennett essentially told the pro-settlement, religious-Zionist Kohelet Policy Forum that large swathes of the West Bank should be under Palestinian control.

It even came as the Forum praised him for his policy turnaround regarding the West Bank. (cont.)
Esser Agaroth (2¢):
Just to be clear, I am not writing to attack Sany Arazi. Rather, I am using his piece as a platform to come after Naftali Bennett,...yet again.


I am glad Sany Arazi wrote this piece. Obviously, I do not agree with his vision. But, his observations are very much on the mark.

The real left is often clear about its vision. Not always, but often. For this reason I can often speak with them because we agree to disagree right off the bat, and then talk about the environment, sustainability, cleaning up our beaches, reducing the consumption of packaging and related unnecessary products, composting and the like. That is, assuming we have the willingness to listen to each other.

When the time is right, I mention that the real religious right (eg. real settlers) also feels strongly about these issues,...or should feel strongly about these issues (A-hem!). After all, The Almighty gave us this planet to take care of. Not to trash it.

I write "real left," because there is also the often Ashkenazy secular elitist, hypocritical left who would never let a mosque into their neighborhood, nor let an African refugee insurgent swim in their local, public pools.

I write "real right," because there is also the ideologically confused religious die hard State loyalists (mamlakhtim) who do not know the difference between Torah law and State law, sometimes because their rabbis don't even know the difference themselves, or actually do know the difference, but refuse to tell them. Meanwhile, their children are being indoctrinated in the Israeli "religious" public school system. Fortunately there still are the occasional disenfranchised Iraqi or Yemenite teachers, getting ready to retire, who remember all too well how they were treated as children. They may even have siblings who were kidnapped or irradiated when they were babies. We can still count on them to disavow any notions of a "perfect," or better yet a "perfectly Jewish," State of Israel. (take a breath)

Now, you may think that I have gotten off on a big tangent here, as I sometimes do. But this talk of real right vs. (what should we call them, so as not to hurt anyone's feelings?) the unreal right, leads us right to current Minister of Defense Naftali Bennett.

As I have said time and time again, the National Religious [NRP] never had much of a vision other than making the bombs and shootings (and not stabbing and tractor races) stop. More and more it became obvious that its idea of "religious" had very little to do with Torah. Neither did its idea of Zionism. Even though the Torah is the actual source for the belief that the Eretz Tzion (Jerusalem, Land of Israel) is the Divinely Promised homeland of the Jewish People.

Supporting changes to the Law of Return, saying that "a few non-Jews won't hurt us.

Asking serious rabbis like Rabbi Mordechai Eliyahu ztz"l questions for guidance, and then doing the opposite.

The next incarnation of the NRP was the Jewish Home Party. Click the link for a record of its shenanigans, which includes those involving Bennett, who has since moved on to the New Right Party and now the Yamina Movement (Rightward). There are simply too many to list here.

Rabbi Rafi Peretz during the expulsion
of Jews from Gaza in 2005.
Now the Jewish Home Party is headed by former Chief IDF Rabbi Rafi Peretz who didn't fight terribly hard for his personal "Jewish Home" in Azza (Gaza), preferring to sing and cry over it with soldiers. Meanwhile the Rosh Yeshiva of Merkaz HaRav Kook Avraham Shapira ztz"l was telling soldiers to sit in jail, rather than violate the Torah.

Confused?

Do not fret. You are certainly not the only one who is confused. However, you may be one of the few who is willing to be honest about it.

I am beginning to wonder whether Naftali Bennett is confused after all.

I first posted this map comparison from an anonymous artist almost seven years ago.

The Bennett Plan vs. The Oslo (Death) Accords: What's the difference?
Some might claim that he simply be practical, realistic if you will. But, that's strategy. Strategy may be an excuse for moving slowly, or indirectly, even counter-intuitively toward ones goals. But is is a legitimate excuse to identify as a Religious Zionist, and neglect stating core Religious Zionist principles as ones eventual goals?

Also from seven years ago:
Arutz 7: Bennett: IDF Radio Misquoted Me
Bayit Yehudi chairman says he did not say he would evict people from Jewish communities. 
Arutz 7: 12/30/2012 
Sources close to Bayit Yehudi chairman Naftali Bennett told Arutz Sheva that he was misquoted Sunday by IDF Radio. The radio station's website quoted him as saying that “any IDF soldier who is given orders that are not clearly illegal and were handed down by the government… must follow those orders, and that includes Naftali Bennett.” Sources near Bennett said that the quote in IDF Radio, which included a reference to the possible eviction of Jewish communities, was false. Speaking at a political event in Herzliya Sunday, Bennett explained that some orders are obviously illegal and every soldier must decide if he will carry them out. He added that he explained his views on the matter when he was asked how he would handle such orders in the Channel 2 television interview ten days ago.
And which orders are illegal? Illegal according to whom? According to what? The Torah? State Law? International Law?

If Naftali Bennett has ever stated his belief that the Land of Israel will eventually be guided by Torah, and will include a Torah-based government, a king, a Sanhedrin, a Temple, and residence requirements, by all means, please let me know.

It seems that he still wants autonomy for some Arabs and citizenship for others.

Bennett talks about sovereignty over the West Bank, but what exactly does he mean by this? The Techya Party, a break off from the NRP and the Likud, already tried this "strategy," of ignoring Torah-based, Land of Israel residency requirements.

All any so-called religious Zionist has to do is to state that we are not fully in control of the Land of Israel. Then they would at least have support for their Land giveaways and the implementation of any number of other anti-Torah deMOCKratic principles.

But that is simply something which their egos will not allow them to do, admit that the Untied States, the European Union, and the United Nations have more control over the Land of Israel than the Jewish People themselves. יד הגויים תקיפה. Talk about a Zionist failure!

Anyway, what do these people care about citing halakha (Torah Law)?

The "real" left and has the intellectual honesty to acknowledge their goals, to be a secular democratic state like the rest of the nations of the world. The extreme Haredim have the honesty to declare their goals, to pray, to learn Torah, and to wait patiently for Mashi'ah to come and save us. They do not make any bones about it.

And so, with the revealing of the so-called "Deal of the Century," let's see if "Religious Zionist" Naftali Bennett got his wish.

4 comments:

Devorah Chayah said...

Excellent analysis.

Esser Agaroth said...

Thanks!

moshe said...

When are we going to learn, these politicians are all the same = Erev Rav!

Esser Agaroth said...

I think the issue is that no one really wants to accept that the Erev Rav comes in all shapes and sizes, and that includes within ones own "box" (identified community).

You Might Also Like...