Monday, February 12, 2024

מה שישראל יכולה ללמוד מהראיון של טאקר קרלסון עם נשיא רוסיה ולדמיר פוטין / What Israel Can Glean from Tucker Carlson's Interview with Russian President Putin

ג׳ לחודש השנים עשר א׳ תשפ״ד
English follows the Hebrew.

הנה ההקדמה של טאקר קרלסון לראיונו עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בזכות ההקדמה, אני החלטתי לצפות בחצי השעה הראשונה. אבל בסופו של דבר צפיתי בראיון כולו. זה ממש מרתק. הוא גם מעלה את השאלה למה הרבה אנשים בתקשורת הביעו התנגדות לכך.
להלן ראיון עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שצולם ב-06.02.2024 בערך בשעה 19:00, בבניין מאחורינו, שהוא כמובן הקרמלין. הראיון, כפי שתראו אם תצפו בו, עוסק בעיקר במלחמה בעיצומה, המלחמה באוקראינה, איך היא התחילה, מה קורה, והכי דחוף, איך היא עשויה להסתיים. יש הערה אחת לפני שאתם צופים. בתחילת הראיון שאלנו את השאלה הכי ברורה, למה עשית את זה? הרגשת איום, איום פיזי קרוב, וזו ההצדקה שלך?

והתשובה שקיבלנו זעזעה אותנו. פוטין המשיך הרבה מאוד זמן, כנראה חצי שעה על ההיסטוריה של רוסיה חזרה למאה השמינית לספירתם. ולמען האמת חשבנו שזו שיטה מתוחכמת להשהיה וחשבנו שזו מעצבנת וקטענו אותו כמה פעמים. והוא הגיב שהוא עוצבן מההפרעה. אבל בסופו של דבר הגענו למסקנה למה שזו לא שיטה מתוחכמת להשהיה.

לא הייתה הגבלת זמן לראיון. סיימנו את זה אחרי יותר משעתיים. במקום זאת, מה שאתם עומדים לראות נראה לנו כנה. בין אם אתם מסכימים עם זה ובין אם לא, ולדימיר פוטין מאמין שלרוסיה יש תביעה היסטורית לחלקים ממערב אוקראינה. אז דעתנו תהיה לראות את זה באור הזה, כביטוי כנה למה שהוא חושב. ועם זה הנה זה.
הנה כמה חלקי הראיון הבולטים לי גם מה ששייכים לענייני ישראל לדעתי וגם שלא כל-כך.
19:32 לאחר מלחמת העולם השנייה אוקראינה קיבלה, בנוסף לאדמות שהיו שייכות לפולין לפני המלחמה, חלק מהאדמות שהיו שייכות קודם לכן להונגריה ורומניה. אז לקחו חלק מאדמותיהן של רומניה והונגריה ונמסרו לאוקראינה הסובייטית והן עדיין נשארות חלק מאוקראינה. אז במובן הזה יש לנו את כל הסיבות לאשר שאוקראינה היא מדינה מלאכותית שעוצבה לפי רצונו של סטלין

21:34 ...ואז נסעתי למערב אוקראינה. נסעתי לעיירה ברגוביה Берегове. וכל שמות העיירות והכפרים שם היו ברוסית ובשפה שלא הבנתי, בהונגרית, ברוסית ובהונגרית. לא באוקראינית אלא ברוסית ובהונגרית. נסעתי דרך איזשהו כפר והיו גברים שישבו ליד הבתים, והם לבשו חליפות שלושה חלקים שחורים וכובעי צילינדר שחורים. שאלתי האם הם סוג של בדרנים. אמרו לי לא, הם לא בדרנים. הם הונגרים. אמרתי מה הם עושים כאן? מה את מתכוון? זו הארץ שלהם. הם גרים כאן. זה היה בתקופה הסובייטית בשנות השמונים של המאה הקודמת. הם שימרו את השמות ההונגריים בשפה ההונגרית ואת כל התלבושות הלאומיות שלהם הם הונגרים והם מרגישים שהם הונגרים וכמובן כשעכשיו יש הפרה.

42:00 - 50:00 פוטין מדבר על שחיתות בבחירות באוקראינה, ועל מה שהוא מכנה ההפיכה של 2014.

53:31 פוטין:
הם שהחלו את המלחמה ב-2014. המטרה שלנו היא לעצור את המלחמה הזו. ולא התחלנו את המלחמה הזו ב-2022. זה ניסיון לעצור אותה.
קרלסון: אתה חושב שהפסקת את זה עכשיו? כלומר האם השגת את המטרות שלך?
פוטין: אה לא, עדיין לא השגנו את המטרות שלנו כי אחת מהן היא הסרת אופי של נאציות. זה אומר לאסר על כל מיני תנועות נאציות מחודשת. זו אחת הבעיות שדנו בהן בתהליך המשא ומתן שהסתיים באיסטנבול בתחילת השנה.

56:53 כשפרצה מלחמת העולם השנייה, חלק מהעלית הלאומנית הזו שיתפה פעולה עם היטלר מתוך אמונה שהוא יביא להם חופש, החיילים הגרמנים אפילו חיילי ה-SS (פלוגות המגן הנאציות) גרמו למשתפי הפעולה של היטלר [ימח שמו וזכרו] לעשות את העבודה המלוכלכת ביותר של השמדת האוכלוסייה הפולנית והיהודית ומכאן האכזריות הזו. טבח באוכלוסיה הפולנית והיהודית וכן באוכלוסייה הרוסית.

1:01:57 ...עד כמה שזה נראה לך מוזר במהלך המשא ומתן באיסטנבול, הסכמנו, והכול בכתב, הנאציות המחודשת לא תיטפח באוקראינה, כולל שזו תהיה אסורת ברמת החקיקה. מר קרלסון, הסכמנו על זה. זה, מסתבר, ניתן לעשות במהלך תהליך המשא ומתן ואין שום דבר משפיל עבור אוקראינה כמדינה מודרנית מתורבתת. האם יש מדינה רשאית לקדם את הנאציות? לא. נכון?

1:36:53 אביו [של זלנסקי] נלחם נגד הנאצים הפשיסטים במהלך מלחמת העולם השנייה. פעם דיברתי איתו על זה. אני אמרתי וולודה, מה אתה עושה? למה אתה תומך בנאצים חדשים באוקראינה היום בזמן שאבא שלך נלחם בפאשיזם? הוא היה חייל בחזית. אני לא אגיד לך מה הוא ענה. זה נושא נפרד, ואני חושב שזה לא נכון מבחינתי לעשות זאת.
עשר אגורות (2¢):
למרות שקרלסון עיתונאי ולא שליח פוליטי, בראיון זה הוא מקדם את המשא ומתן בין ארה"ב לרוסיה תוך שעתיים יותר מנשיא ארה"ב ביידן וממשלו עשו בשלוש שנים.

אני לא מעריץ של פוטין. ובהחלט יש דברים שהוא מזכיר שאני לא מסכים איתם, כמו "רוסיה תמיד הייתה נאמנה מאוד לאנשים שייכים על דתות אחרות" (1:42:30), גם לא קדם-ברית המועצות, ובהחלט לא במשך שלטונה.

אני כן בעד גילוי מידע כדי שאפשר לבחון אותו. יש הרבה מידע מסופק בראיון. לכן אני רשמתי את רק מה שלדעתי קשור לעם ישראל ולארץ ישראל.

רומאים, טורקים עות'מאניים, בריטים, ערבים. לא משנה. כולם דוגמאות לחוויתנו של הישרדות כשאנו חיים תחת כיבוש בתוך מולדתם.

כנראה זו אחת הסיבות שמגנים את פוטין. הוא מעז להזכיר לנו על היסטוריה אמיתית. אין לאומנות אוקראינית כי אין מדינה אוקראינית אמיתית. בעיני הקהילה הבינלאומית כביכול, פוטין הוא מסוכן כי הוא קובע תקדים.

לכן מבחינת מזרח התיכון לא יכול להיות שום לאומנות פלסטינית אמיתית כי אין עם "פלסטיני" אמיתי, אלא רק קבוצות ערבים שהגיעו מחוץ לארץ ישראל, מסוריה, לבנון, צפון ערב הסעודית כיום ירדן וממצרים. קרא מימים ימימה מאת ג'ואן פיטרס לפרטים.

במקרה של אוקראינה לפחות יש היסטוריה ארוכה של מדינה מלאכותית. ואילו מעולם לא הייתה מדינה פלסטינית. השם פלסטיני הוא אפילו שם שהומצא על ידי הרומאים בימי כיבושם בארץ. למרבה הצער זה עידד את האגדה לפיו שהפלסטינים הם א׳ עם וב׳ ובשל הדמיון בין השמות הללו שהם צאצאי הפלשתים או אפילו צאצאי הכנענים למרות שהם בכלל לא עם אלא הם חלק של עם הערבי.


גם הדריאן וגם עראפט אמר מהשו כמו ״יש לי רעיון. למה לא למחוק את כל סימן היסטוריה של עם ישראל באמצעות שינוי שם ארץ ישראל לפליסטין.״

Here is Tucker Carlson's preface to his interview with the Russian president. Because of this, I decided to watch the first half-hour, but ended up watching the entire interview. It is fascinating, and certainly begs the question who so many had expressed resistance to it.
The following is an interview with the president of Russia Vladimir Putin shot February 6, 2024 at about 7:00 p.m. in the building behind us, which is of course the Kremlin. The interview, as you will see if you watch it, is primarily about the war in progress, the war in Ukraine, how it started, what's happening, and most pressingly, how it might end. One note. before you watch. At the beginning of the interview, we asked the most obvious question, which is why did you do this? Did you feel a threat, an imminent physical threat, and that's your justification?

And the answer we got shocked us. Putin went on for a very long time, probably half an hour about the history of Russia going back to the 8th century [CE]. And honestly we thought this was a filibustering technique and found it annoying and interrupted him several times and he responded he was annoyed by the interruption. But we concluded in the end, for what it's worth, that it was not a filibustering technique.

There was no time limit on the interview. We ended it after more than two hours. Instead, what you're about to see seemed to us sincere. Whether you agree with it or not, Vladimir Putin believes that Russia has a historic claim to parts of Western Ukraine. So our opinion would be to view it in that light, as a sincere expression of what he thinks. And with that here it is.
Here are a few parts of the interview that stand out to me, what I believe pertains to Israel.
19:32 After the World War II Ukraine received, in addition to the lands that had belonged to Poland before the war, part of the lands that had previously belonged to Hungary and Romania. So Romania and Hungary had some of their lands taken away and given to the Soviet Ukraine and they still remain part of Ukraine. So in this sense we have every reason to affirm that Ukraine is an artificial state that was shaped at Stalin's will...

21:34 ...and then went to Western Ukraine. I went to the town of Берегове. And all the names of towns and villages there were in Russian and in a language I did not understand, in Hungarian, in Russian and in Hungarian. Not in Ukrainian, in Russian and in Hungarian. I was driving through some kind of village and there were were men sitting next to the houses, and they were wearing black three-piece suits and black cylinder hats. I asked are they some kind of entertainers. I was told no, they were not entertainers. They're Hungarians. I said what are they doing here? What do you mean? This is their land. They live here. This was during the Soviet time in the 1980s they preserved the Hungarian language Hungarian names and all their National costumes they are hungarians and they feels to be Hungarians and of course when now there is an infringement.

42:00 - 50:00 Putin talks about corruption in Ukrainian elections, and what he calls the coup d'etat of 2014.

53:31 Putin: It was they who started the war in 2014. Our goal is to stop this war. And we did not start this war in 2022. This is an attempt to stop it.
Carlson: Do you think you've stopped it now? I mean have you achieved your aims?
Putin: Uh no we haven't achieved our aims yet because one of them is de-nazification. This means the prohibition of all kinds of Neo-Nazi movements. This is one of the problems that we discussed during the negotiation process which ended in Istanbul early this year.

56:53 When World War II broke out, part of this extremely nationalist Elite collaborated with Hitler believing that he would bring them freedom the German troops even the SS troops made Hitler's collaborators do the dirtiest work of exterminating the Polish and Jewish population hence this brutal. Massacre of the Polish and Jewish population as well as the Russian population.

1:01:57 ...as strange as it may seem to you during the negotiations in Istanbul we did agree that, we have it all in writing, Neo-Nazism would not be cultivated in Ukraine, including that it would be prohibited at the legislative level. Mr. Carlson, we agreed on that. This, it turns out, can be done during the negotiation process and there's nothing humiliating for Ukraine as a modern civilized state. Is any state allowed to promote Nazism? It is not, is it?

1:36:53 His [Zelensky's] father fought against the fascist Nazis during World War II. I once talked to him about this I said Voloda, what are you doing? Why are you supporting neo-Nazis in Ukraine, today while your father fought against fascism? He was a frontline soldier. I will not tell you what he answered. This is a separate topic, and I think it's incorrect for me to do so.
Esser Agaroth (2¢):
In this interview, Carlson does more for U. S. Russia negotiations in two hours, than U. S. President Biden and his administration has done in three years.

I am no fan of Putin. And there are definitely things he mentions with which I do not agree, such as "Russia has always been very loyal to those people who profess other religions" (1:42:30), neither pre-Soviet Union, and certainly not during.

However, I am a fan of allowing information to come forth, so that it can be scrutinized. There a lot of information provided here, too much even to include what I had wanted to include in the highlights. And so, I included only the minimum, as I believe it relates Israel and the Jewish People.

Romans, Ottoman Turks, British, Arabs. It doesn't matter. They are all examples of oppressors within our Jewish experience of survival, while living under occupation within our own homeland.

Perhaps this is one of the reasons Putin is demonized. He dares to remind us of the history which pushes back the pro-Ukrainian narrative. There is no Ukrainian nationalist, because there really is no Ukrainian state. 

In the eyes of the so-called international community, Putin is setting a dangerous precedent. There cannot be any, true Palestinian nationalist, as there is no true "Palestinian" people, only Arabs who gathered at the borders of the Land of Israel from Syria, Lebanon, North Arabia (now Jordan) and Egypt. (Read From Time Immemorial by Joan Peters for details.)

At least in the case of the Ukraine, there is a long history of an artificial state. Whereas, there has never been an Palestinian state. The name Palestinian is even a made up name by the Romans. Unfortunately and inconveniently, this has fueled the myth that Palestinians are descendants of the Philistines, due to the similarity of these names, or even descendants of the Canaanites. They are not.

1 comment:

Unknown said...

Amazing how the West remains so ignorant of history and never understands the root causes of the wars it joins in, far too often, to fight against the people it should be defending.

You Might Also Like...